فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

18 مرداد روز جهانی جوامع بومی

رادیو امید | 11:13 - 10.08.2017

به گزارش سازمان ملل 370 میلیون نفر از مردم بومی در 90 کشور جهان در زمینه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی خود با مشکلات مختلفی مواجه هستند.

دیروز 9 آگوست ( 18 مرداد ) درحالی به عنوان «روز جهانی جوامع بومی» گرامی داشته می شود که بومیان برخی از کشورها به‌رغم تلاش و کوشش‌ فراوان در طول تاریخ برای زنده نگه داشتن ویژگی‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی خود، اغلب در این زمینه به طور کامل موفق نیستند.

براساس آمار سازمان ملل متحد، در 90 کشور مختلف جهان در مجموع 370 میلیون بومی که کمتر از 5 درصد جمعیت کل جهان است، زندگی می کند. همچنین با تکیه بر داده‌های این سازمان، 15 درصد فقرا در سراسر جهان را بومیان تشکیل می دهند.

بنا به اعلام گروه بین‌المللی کار برای حل مشکلات مردم بومی، 260 میلیون تن معادل 70 درصد کل بومیان جهان در قاره آسیا به سر می برند. به این ترتیب قاره آسیا به عنوان یکی از مناطقی که دارای بیشترین تنوع فرهنگی در جهان است به شمار می رود.

مردم بومی در قاره آسیا که سرزمین‌های اجدادی خود را از دست داده‌اند و با مشکلات زیادی مانند تبعیض و ذوب فرهنگی (آسیمیلاسیون) مواجه هستند، مورد فشار سنگین نیروهای امنیتی مناطقی که در آن زندگی می کنند، قرار می گیرند.

به گفته گروه کار برای حل مشکلات مردم بومی، در آمریکای لاتین و منطقه کارائیب 40 میلیون نفر متعلق به 600 قوم محلی و در آفریقا حدود 50 میلیون بومی به شکل کوچ نشین و نیمه کوچ نشین زندگی می کنند.

تخمین زده می شود مناطقی که جوامع بومی در آن زندگی می کنند، 80 در صد از کل تنوع زیستی جهان را تشکیل دهد.

براساس مقاله‌ای در مجله «Cultural Survival»، یازده درصد جنگل ها در سراسر جهان تحت حفاظت جوامع بومی قرار دارد و این جنگل میزان زیادی ازکربن زمین را در خود نگاه داری می کند.

طبق آمار صندوق حیات وحش جهان، 95 درصد از 200 منطقه ای که از لحاظ تنوع زیستی تحت خطر قرار دارند، متعلق به جوامع محلی است.

در اولین نشست گروه بین المللی کار برای حل مشکل مردم بومی در سال 1982 در سازمان ملل متحد، نهم آگوست هر سال به نام روز بین المللی جوامع بومی جهان نام گذاری شد. این روز در کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال 2007 اعلامیه حقوق جوامع بومی را که نقطه عطفی درخصوص همکاری و همبستگی میان جوامع بومی و دولت‌های عضو این شورا است را به تصویب رساند.

کلید واژه ها