فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

‍ توافق رسمی بیش از ۱۵۰ کشور جهان با پیمان جهانی مهاجرت

رادیو امید | 09:23 - 11.12.2018

توافق رسمی بیش از ۱۵۰ کشور جهان با پیمان جهانی مهاجرت

 

 

 

 

پیمان جهانی مهاجرت که قرار است نظم تاز‌ه‌ای برای امکان مهاجرت در سراسر جهان فراهم کند، رسمأ در نشست مراکش به توافق اکثریت اعضای سازمان ملل متحد رسید. برخی کشورها به بهانه حفظ حاکمیت ملی خود مخالف این پیمان بودند.نمایندگان بیش از ۱۵۰ دولت از ۱۹۳ دولت عضو سازمان ملل متحد با شرکت در نشست مراکش رسمأ با پیمان جهانی مهاجرت موافقت کردند. این پیمان که از هفته‌ها پیش مورد بحث بود با حضور رهبران و نمایندگان کشورهای مختلف در نشستی در مراکش نهایی شد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که برای شرکت در این نشست راهی مراکش شده، از جمله سخنرانان این نشست بود. دولت آلمان از پیمان جهانی مهاجرت که توسط سازمان ملل متحد تدوین شده، حمایت می‌کند. نمایندگان مجلس فدرال آلمان، علی‌رغم مخالفت حزب راستگرای «آلترناتیو برای آلمان» با این پیمان، پیوستن آلمان به پیمان جهانی مهاجرت را تصویب کردند.

پیش از آن برخی از گروه‌های مخالف پناهجویان و مهاجران در آلمان با انتقاد شدید از این پیمان انبوهی از اطلاعات نادرست در مورد این پیمان را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بودند. روزنامه آلمانی «دی‌ولت» بر اساس نتایج تحقیق یک شرکت فن‌‌‌‌‌آوری نوشته است، ۲۸ درصد توییت‌های ضد این پیمان توسط ربات‌ها پست شده است.

حزب محافظه‌کار آنگلا مرکل، حزب دمکرات مسیحی آلمان که منتقد سیاست‌های پناهجویی مرکل در سال ۲۰۱۵ بود، از پیمان مهاجرتی سازمان ملل حمایت کرده است.

پیمان جهانی مهاجرت در برگیرنده ۲۳ هدف در چارچوب سیاستی بین‌المللی برای فراهم کردن امکان مهاجرت امن و ساماندهی شده در سراسر جهان است. از جمله اهداف این پیمان می‌توان به بندهای زیر اشاره کرد که دولت‌های امضا کننده را به اجرای آنها موظف کرده است:

پیمان جهانی مهاجرت برای کشورهای امضا کننده آن الزام‌آور نیست. با این حال برخی کشورها به بهانه حفظ حاکمیت ملی خود، مخالف آن بودند. لهستان، اتریش، جمهوری چک، مجارستان، بلغارستان، استرالیا و اسرائیل اعلام کردند که این پیمان را امضا نمی‌کنند. آمریکا نیز از این پیمان حمایت نکرده است.

کلید واژه ها