فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

یک پناهجوی اخراج شده به افغانستان دوباره به سوئد باز گردانده شد

رادیو امید | 11:35 - 12.10.2017

وزارت مهاجرین افغانستان گفته است چون که این فرد بیمار روانی بود وی را به سوئد باز گردانده است! استفاده ابزاری دولت افغانستان از مهاجرین و فشار هایی که کشورهای اروپایی براین قشر آسیب دیده و بی پناه وارد می کنند مشکلات روحی روانی را در پی خواهد داشت.

یکی نیست به این وزارت خانه بگوید که چه کسی و چه نهادی چه کشوری مسئول سلامت و جان این انسانهای فراموش شده است؟

به گزارش رادیو فارسی سوئد: روز گذشته قرار بود به تعداد ۱۷ تن از پناهندگانی که به درخواست پناهجویی خود در سویدن جواب رد دریافت کرده‌بودند، به افغانستان اخراج شوند. اخراج هفت تن از این پناهجویان ساعات قبل از پرواز متوقف شد و یک تن دیگر را پلیس مرزی افغانستان نپذیرفته‌است.

براساس گزارش وزارت عودت مهاجرین افغانستان پرواز اختصاصی پناهجویان اخراجی به افغانستان ساعت ۱۰ قبل از ظهر امروز به همراه ۲۱ تن از پناهجویان افغان از کشورهای سوئد و اتریش در میدان هوایی کابل نشست کرد.

پلیس مرزی و مسئولین وزارت عودت مهاجرین افغانستان یک پناهجوی ۳۰ ساله را به دلیل بیمار بودن نپذیرفته‌است. این پناهجو به همراه پلیس مرزی سوئد به سوی سوئد در پرواز است.

برای پشتیبانی از پناهجویان، روز گذشته سازمان عفو بین‌الملل در برابر بازداشت‌گاه اداره مهاجرت در یوتبوری تظاهرات صلح‌آمیزی را به راه انداخته بودند. همینطور تشکل “جوان در سوئد” تظاهراتی را در ایستگاه مرکزی قطار استکهلم برگزار کردند و از سیاستمداران خواستند که “همه با هم به افغانستان برویم و شرایط امنیتی را از نزدیک ببینیم”.

نظر به گفته امیر نبی‌زاده، یکی از فعالین حقوق پناهجویان تنها، این تشکل وکلایی را برای پناهجویان در بازداشت معرفی کرد که امکان متوقف شدن اخراج آن‌ها را جستجو کنند.

محمد حسینی یکی از افرادی است که قرار بود دیروز به افغانستان اخراج شود. سرانجام در ساعاتی پیش از پرواز طیاره، به وی خبر دادند که سفر وی به تاخیر افتاده‌است.

احساس من مانند گذشته است. در بازداشت هستم میخواهم آزاد شوم.
پناهجویانی که به اجبار از کشورهای اروپایی به افغانستان اخراج می‌شوند، کمک مالی دریافت نمی‌کنند. افغان‌های عودت شده باید بدون هیچ نوع کمکی راه خود را در جامعه پیدا کنند.

کلید واژه ها