فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

گفته های جنجالی قاضی آرژانتینی در مورد بمب گذاری ایران در مرکز یهودیان

رادیو امید | 13:19 - 28.12.2017

 قاضی آرژانتینی می‌گوید که آلبرتو نیسمان، به قتل رسیده است. نیسمان، دادستان آرژانتینی، در پرونده ی انفجار مرکز یهودیان بوئنوس‌آیرس خانم کریستینا کرشنر رئیس جمهوری پیشین را متهم کرده بود که می‌خواهد رد جمهوری اسلامی ایران را از پرونده ی سوءقصد پاک کند. 

به گزارش ار اف آی، قاضی جولیان اِرکولینی می‌گوید مدارک کافی در دست دارد که ثابت می‌کند آلبرتو نیسمان خودکشی نکرده است. در ژانویه ی ٢٠١۵ گفته شد که دادستان آرژانتیی با شلیک گلوله در سر، خودکشی کرده است. اما اینک اقای اِرکولینی با اطمینان می‌گوید فرد دیگری به نیسمان شلیک کرده بوده است.

آلبرتو نیسمان خانم کریستینا کرشنر رئیس جمهور پیشین آرژانتین را متهم کرده بود که قصد دارد ردّ جمهوری اسلامی ایران را در سوءقصد مرکز یهودیان “آمیا” پاک کند. اما خانم کرشنر پیوسته این اتهام را رد کرده است.

مرکز همیاری یهودیان آرژانتین (AMIA) که در یک ساختمان هفت طبقه در شهر بوئنوس‌آیرس قرار داشت در ١٨ ژوئیه ی ١٩٩۴/تیرماه ١٣٧٣ منفجر شد. ٨۵ یهودی آرژانتینی در این انفجار کشته شدند.

حدود ١۴ سال بعد از این واقعه، پلیس بین‌المللی چند نفر از مقامات درجه اول جمهوری اسلامی را متهم کرد و بدین ترتیب از جمله برای علی فلاحیان و محسن رضایی حکم جلب بین‌المللی صادر شد. اما این احکام و تلاش‌های دستگاه قضایی آرژانتین هیچگاه به نتیجه‌ای نرسید.

در سال ٢٠١٣ خانم کرشنر پیشنهاد کرد که برای روشن شدن موضوع، یک گروه حقیقت‌یاب به ایران برود و از متهمان بازجویی کند. این طرح البته با مخالفت مجلس شورای اسلامی مواجه شد و هیچگاه به مرحله ی اجرا نرسید. بعد از آن بود که آلبرتو نیسمان خانم کرشنر را به همدستی با ایران متهم کرد، اما چند ماه بعد از ایراد اتهام، جسد نیسمان در منزلش پیدا شد. پرونده ی اتهامات خانم کریستینا کرشنر هنوز جریان دارد.