فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

گسترش فقر و گرسنگی در ایران با افزایش قیمت گوشت و لبنیات

رادیو امید | 13:56 - 09.06.2018

به گزارش رادیو امید: سفره های مردم محروم در سایه دولت بی کفایت و بی مسئولیت نظام ،با گران کردن گوشت و لبنیات خالی تر میشود.

 

گرانی اقلام خوراکی مانند گوشت و لبنیات، بر رشد و سلامتی بچه های در حال رشد خانواده های محروم ، اثرات منفی جبران ناپذیر می گذارد.

در حالیکه افزایش ۶۰ درصدی قیمت گوشت مرغ و گوشت قرمز طی دو ماه و نیم گذشته خیلی از خانواده‌های کم درآمد را نگران کرده و در مضیقه قرار داده است، رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت مرغ و ماهی، پیش‌بینی می‌کند که قیمت گوشت مرغ از این هم بیشتر شده و تا مرز ۸۵۰۰ تومان نیز برسد.

پا به پای افزایش قیمت این دو کالا، صحبت از افزایش قیمت محصولات لبنی شده است و در بازار عملا محصولات لبنی گران‌تر از قبل عرضه می‌شود.
افزایش قیمت مواد لبنی سبب شده است یک مقام مسئول در وزارت بهداشت و درمان نسبت به فقر کلسیم در میان خانوارهای کم‌درآمد هشدار بدهد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفته است که دهک‌های درآمدی پائین، قادر به خرید مواد لبنیاتی نیستند. این موضوع، باعث نگرانی برخی کارشناسان بهداشت و درمان به دلیل پایین آمدن میزان کلسیم در میان خانوارهای کم‌درآمد، شده است. در حالیکه هیچ یارانه‌ای برای مواد لبنی در اقشار کم‌درآمد، تخصیص نیافته است.

نهادهای دولتی آماری ارائه داده‌اند که بیانگر کاهش مصرف مواد لبنی طی پنج سال گذشته به میزان ۳۷٪ است.
سرکوب مزدی و کاهش پیاپی ارزش پول داخلی، تومان، طی سال‌های گذشته، همواره بر افزایش هزینه زندگی مردم کم‌درآمد کشور، سایه انداخته است. این مساله باعث کاهش قدرت خرید خانوارها شده است.

برآوردهای مبتنی بر آمار و ارقام نشان می‌دهد که خانوارها برای جبران کسری بودجه از هزینه آموزش، تفریح و سرگرمی و حتی پوشاک کاسته‌اند تا بتوانند هزینه‌های اصلی را تامین کنند.

به گفته پژوهشگران اقتصادی،جمعیت زیر خط فقر، حدود ۴۰ میلیون تن می‌باشد. به بیان دیگر، ۳۳٪ جمعیت ایران- معادل ۲۶ میلیون تن- دچار «فقر مطلق» هستند. این در شرایطی است که دولت، مرتب خط فقر و جمعیت زیر خط فقر را پنهان نگه می‌دارد.

کلید واژه ها