فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

گزارشی از اعتصاب سراسری کامیون داران

رادیو امید | 14:34 - 25.05.2018

به گزارش رادیو امید: اعتصاب کامیون‌داران از روز سه‌شنبه اول خرداد در بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ ایران آغاز شد. کامیون داران به «گران شدن عوارض و لوازم یدکی» در عین «ثابت ماندن کرایه بار» اعتراض کرده‌اند.

 

در روز دوم و سوم اعتصاب کامیون داران گسترده تر شد. این اعتصاب که با خواستهائی از قبیل افزایش کرایه، کاهش قیمت لوازم یدکی و هزینه تعمیرات، کاهش سن بازنشستگی به 25 سال، ایمنی جاده ها و بیمه و غیره شروع گردیده است، تاکنون تأثیر بسزائی بر جای گذاشته است، تا حدی که مسؤلین حمل ونقل را وادار نموده که اعلام کنند بخشی از مطالبات رانندگان از جمله افزایش 20 درصدی کرایه را برآورده نموده اند.
عمده خواستهای رانندگان علیه گرانی و سختی شغلی و عدم وجود بیمه های کافی است.

بیشتر رانندگان کامیون ها خود مالک کامیون نیستند و در ازای دریافت مزد، شب ها و روزها در جاده های ناایمن در رفت و آمد هستند. این بخش از رانندگان در زمره کارگران مزدبگیر قرار دارند.

در این میان خبرگزاریهای نزدیک به نهادهای امنیتی ایران از پایان اعتصاب خبر دادند اما گزارش های منتشر شده و فیلمها و عکس های ارسالی نشان می دهد در شهرهای مختلف اعتصاب ادامه دارد.

اعتصاب گسترده موجب کمبود بنزین در شهرهایی چون شیراز و اصفهان شده است اما همزمان گزارش هایی نشان می دهد ماموران با اسکورت برخی کامیون ها سعی در تامین بنزین این شهرها دارند.

کامیون‌داران و رانندگان در برخی از استان‌ها، از جمله خراسان رضوی، هرمزگان، فارس، لرستان، کرمان، اصفهان، و قزوین، روز سه شنبه اول خرداد ماه از حمل بار خودداری کردند و خواستار رفع مشکلات خود شدند.

در شهرستان کوار فارس رانندگان ماشین‌های خود را در منازل پارک کرده‌اند، در پاسارگاد حدود ۴۰ نفر از کامیون‌داران مقابل فرمانداری تجمع کرده‌اند، کامیون‌داران مشکان نی‌ریز و خرامه در جاده‌ها اقدام به اعتصاب کردند و این حرکت جمعی در دیگر مناطق استان ادامه دارد.

رانندگان معترض در نجف‌آباد نیز از حرکت کامیون‌ها جلوگیری می‌کنند.

اعتصاب سراسرسی کامیون داران باعث تشکیل صف طولانی مقابل پمپ بنزین ها شد، که به دلیل کار نکردن رانندگان تانکر بدون سوخت ماندند.

کمبود گازوئیل در تهران و کمبود بنزین به ویژه در اراک، شیراز و چند شهر دیگر استان فارس سبب شد تا صف‌های دراز خودروها در برابر جایگاه‌های توزیع سوخت در این شهرها تشکیل شود.

این اعتصاب تاکنون ۱۶۸شهر از ۲۹استان کشور را فراگرفته است و ستونهای کامیونهای به صف شده که از بارگیری خودداری می‌کنند به‌طور مستمر گسترده‌تر می‌شود.

این در حالی است که نیروهای اطلاعاتی از همان روز اول به طرق مختلف و از جمله با ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز روی تلفنهای رانندگان آنها را از شرکت در اعتصاب برحذر داشته و برخی از آنها را به شعب وزارت اطلاعات در شهرهایشان احضار کرده‌اند.

تهران و استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، کردستان، کرمان، کرمانشاه، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، همدان و یزد صحنه اعتصاب رانندگانی است که روی خودروهای آنها از جمله نوشته است: «حق گرفتنی است؛ دادنی نیست»، «اتحاد و اعتراض سراسری رانندگان بخش حمل‌‌ و نقل برای اجرای عدالت». این اعتصاب با حمایت مردم در شهرهای مختلف روبه‌رو شده است. در روز پنجشنبه در برخی مناطق تاکسیرانان نیز در حمایت از رانندگان کامیون دست به اعتصاب زدند.

سپاه پاسداران و نیروی انتظامی با ترفندهای مختلف از جمله تحت فشار گذاشتن رانندگان تانکرهای سوخت برای شروع به کار و راه‌انداختن تانکرهای وابسته به سپاه که با اسکورت در جاده‌ها حرکت می‌کردند، درصدد بر آمدند تا این اعتصاب را در هم بشکنند. اما اعتصابگران شریف با اتحاد عمل و یکپارچگی این توطئه‌ها را در‌هم‌ شکستند و با کنترل راههای اصلی اجازه ندادند، رانندگان وابسته به حکومت اعتصاب شکنی کنند.

به‌دنبال این اعتصاب بی‌سابقه و سراسری، بسیاری از پمپ بنزین‌ها در تهران و پاره‌یی مناطق دیگر کشور با کمبود بنزین مواجه شدند. برخی از آنها تعطیل کرده و برخی فقط بنزین سوپر دارند. در پمپ بنزین‌هایی که هنوز سوخت دارند؛ صف‌های طویلی از خودروها شکل گرفته است. بسیاری از پایانه‌های گمرکی به‌حالت نیمه تعطیل در آمده و روند واردات و صادرات با مشکل مواجه شده است.

کلید واژه ها