فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

گزارشی از اعتراضات و تظاهرات اخیر مردم خوزستان به خاطر بی آبی

رادیو امید | 10:01 - 03.07.2018

 

رادیو امید: خوزستان که سالهای طولانیست هوا ندارد مدتی است که آب هم ندارد!

مردم مظلوم خوزستان در هفته های گذشته در دمای بالای 40 درجه صبورانه با در دست داشتن دبه ها ی خالی در صفهای طولانی ایستادند تا بتوانند از تانکرها آب شرب برای خوردن بگیرند. آبی که از لوله های آب می آید حتی برای استحمام نیز قابل استفاده نیست . در این میان کارگزاران حکومت حتی نخواستند بطری های آب مجانی و یا ارزان قیمت به مردم برسانند و قیمت بطریهای آب در سوپر مارکتها گران شد . ..

اینچنین شد که مردم تشنه خوزستان جانشان به لب رسید و دست به اعتراض و تظاهرات زدند. در روزهای اول اعتراضات در خرمشهر و آبادان مردم به‌دلیل شوری آب اعتراض کردند.

در ۲۹خرداد مردم در اهواز لوله‌های خطوط انتقال آب از استان را کشف و در اعتراض به آن لوله های انتقال آب را تخریب کردند و به دلیل عدم رسیدگی مسئولین اعتراضات خود را گسترده تر ادامه دادند.

مشکلات آب در خوزستان به ده های گذشته بر میگردد،زمانی که باندهای غارتگر تحت پوشش تأمین آب برای مناطق کم‌آب،‌ اما برای به جیب زدن سودهای کلان، طرحهایی برای انتقال آب از خوزستان از جمله ایجاد سدهای متعدد بدون کارشناسی که موجب کمبود آب در خوزستان شد را اجرا کردند.

در این رابطه اسماعیل کهرم، کارشناس حوزه محیط زیست مي‌گويد: حادثه ای که برای خوزستان اتفاق افتاده، محصول امروز و دیروز و این دولت و آن دولت نیست، بلكه حاصل سال ها کم‌کاری و بی درایتی مسئولانی است که چنین بلایی بر سر منابع زیستی کشور آورده اند». او با اشاره به صحبت وزیر نیرو که قول می دهد که تا 15 تیر مشکلات را حل می کند، ادامه می‌دهد:« این نشان می دهد که موضوع ضعف تکنیکی و مدیریتی است که از قبل فکری برای جلوگیری از بحران آن نشده است». کهرم یکی از مهم ترین وظایف وزارت نیرو را تامین آب برای مردم می داند و ادامه می‌دهد:«‌من مطمئن هستم با توجه به اینکه 15 روز تا میانه تیرماه فرصت نداریم این تغییر هم موقتی است و باعث نمی‌شود که ساکنان خرمشهر و آبادان در درازمدت دارای آب آشامیدنی سالم شوند. حالا که فصل تابستان است وزرات نیرو به صرافت افتاده تا مشکل بی آبی را حل کند. آیا نباید این بحران را در درازمدت مدیریت کنیم تا دچار چنین حوادثی نشویم؟» کهرم مساله آب را با روزمره مردم مرتبط می داند و می گوید:« نمی توان از نیازهای روزمره مردم سرسری گذشت. اینکه بیاییم بودجه ای را به افتتاح سد اختصاص بدهیم و در نهایت نه تنها به محیط زیست کمک نکنیم که به آن آسیب برسانیم، درست نیست. نتیجه این می شود که مردم برای گرفتن حق‌شان شورش می کنند و حق هم دارند چون جان‌شان به لب‌ رسیده است». رودخانه راین در آلمان نیز روزگاری مانند کارون را از سر گذراند؛ اما حالا به وضعیت ایده آل برگشته و احیا شده است. در این رودخانه ها حتی امکان کشتیرانی ایجاد شده و در آن تجارت های بین المللی صورت می گیرد. ای کاش ما هم مسئولانی داشتیم که می توانستند با درایت از بحران ها عبورمان دهند.( روزنامه قانون)

صبح روز جمعه ۸تیر۹۷ مردم به جان آمده خرمشهر در اعتراض به بی آبی و شوری آب آشامیدنی، در مقابل مسجد جامع این شهر تظاهرات کردند. آنها شعار می دادند:‌ مسئول بی لیاقت نمی‌خوایم ؛ نمی‌خوایم

صبح روز شنبه ۹ تیرماه ۹۷ شمار زیادی از مردم آبادان و سایر شهرهای خوزستان دست به تظاهرات گسترده و راهپیمایی زدند.

مردم خشمگین آبادان در حالی که پلاکاردهایی با عناوین: آبادان آب ندارد – آب شیرین حق مسلم ماست – اگر آب قطع بشه آبادان قیامت میشه، در دست داشتند از مقابل اداره آب و فاضلاب این شهر به سمت خیابان احمد آباد اقدام به راهپیمایی کردند. تظاهر کنندگان با شعار نترسید نترسید ما همه با هم هستیم در مقابل نیروی سرکوبگر مقاومت میکردند و به سمت مرکز شهر حرکت و شعار دادند:

دشمن ما همین جاست دروغ می گن آمریکاست
مسئولین بیشعور آب لجن آب شور
آبادان بسه دیگه غیرتتو نشون بده
آبادانی با غیرت حمایت حمایت
هیهات من الذله

در نخستین ساعتهای بامداد یکشنبه، خرمشهر حالت جنگی به خود گرفت و شعله‌های آتش در خیابانها و محله‌های مختلف شهر دیده می‌شد و صدای شلیک گلوله به گوش می‌رسید.

اعتراضات مردم آبادان و خرمشهر نهم تیر ماه با سرکوب شدید توسط نیروهای انتظامی و امنیتی رژیم مواجه شد و به خاک و خون کشیده شد، اما مردم سایر نقاط خوزستان از جمله اهواز، بندر ماهشهر، خور موسی به حمایت از مردم خرمشهر و آبادان به پا خاستند و به خیابانها آمدند.

مردم اهواز یکشنبه ۱۰تیر۹۷ در خیابان نادری تظاهرات کردند و از مردم خرمشهر و آبادان حمایت کردند.

مردم اهواز در خیابان نادری تظاهرات کردند آنها شعار می دادند:‌ با خون و جانم فدايت ای خرمشهر، با خون و جانم فدايت ای كارون.

مردم خورموسی به خیابان آمدند و در حمایت از اعتراضیات مردم خرمشهر و آبادان دست به تظاهرات زدند.
مردم شعار می دادند: جانم فدای خرمشهر‎.

شب یکشنبه ۱۰تیر ۹۷ – با وجود جو امنیتی شدید در سطح شهر خرمشهر،مردم آماده تظاهرات بودند و جو شهر ملتهب گزارش شد.

جمع زیادی از مردم اهواز به سمت بازار حمید با شعار مردم خرمشهر تشنه هستند شروع به راهپیمایی کردند.

مأموران سرکوبگر لباس شخصی و انتظامی به مردم حمله کرده و حداقل سه نفر را دستگیر کردند.

مردم خورموسی به خیابان آمدند و در حمایت از قیام مردم خرمشهر دست به تظاهرات زدند.
مردم شعار می دادند: جانم فدای خرمشهر‎

رژیم ضد انسانی ولایت فقیهی حاکم بر ایران تا به امروز نه تنها هیچ اقدامی برای رفع مشکلات آب خوزستان نکرده است بلکه با بی شرمی اعتراضات حق طلبانه مردم رنجدیده خوزستان را با شلیک گاز اشک آور و شلیک گلوله و به خاک و خون کشیدن جان و مال مردم این استان زر خیز، پاسخ داده است.

کلید واژه ها