فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

کنترل مرزی آلمان برای شش ماه دیگر تمدید شد

رادیو امید | 10:35 - 13.10.2017

کنترول مسافران در مرز آلمان با اتریش و اشخاصی که قصد پرواز از یونان به آلمان را دارند با وجود معاهده شینگن ادامه می یابد. دلایل آن خطر حملات تروریستی، مرزهای بیرونی بی ثبات اتحادیه اروپا و مهاجرت غیرقانونی اعلام شده است.

توماس دیمزیر، وزیر داخله آلمان فدرال در مورد دلیل تمدید شش ماهه کنترول مرزی به یک سلسله از حملات تروریستی در آلمان و اروپا اشاره کرد و گفت: «در زمینه محافظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا کمبودی های شدید و همچنین در محدوده منطقه شینگن نیز میزان بلند مهاجرت غیرقانونی وجود دارد».

مهلت اجرای این تنظیم ویژه که در چارچوب معاهده شینگن تصویب شده، در صورتی که تمدید نمی شد، به تاریخ ۱۱ نومبر به پایان می رسید. 

دیمزیر در ادامه سخنانش افزود، این وظیفه وزیر داخله است که در برابر این وضعیت دوامدار واکنش مناسبی نشان دهد. او گفت که تمدید کنترول با کشورهایی که این مساله به آن ها مربوط می شود، در میان گذاشته شده است و به مقام های اتحادیه اروپا نیز در این زمینه اطلاع داده شده است. وزیر داخله آلمان در ادامه گفت، در صورت تغییر وضعیت کنونی، امکان بازگشت به منطقه شینگن و پایان کنترول  در مرزهای درونی وجود دارد.

کنترول از سال ۲۰۱۵

آلمان به خاطر شمار زیاد آوارگان در سپتامبر سال ۲۰۱۵ به عنوان نخستین کشور منطقه شینگن کنترول در مرز این کشور با اتریش را دوباره از سر گرفت. کمیسیون اتحادیه اروپا مدت ها است که خواهان پایان دادن به کنترول مرزی است. حکومت فدرال در ماه می سال روان این مهلت را «برای بار آخر» تا پایان ۱۱ نوامبر تمدید کرده بود. اما دیمزیر در ماه فوریه اعلام کرده بود که پس از حمله به بازار عید کریسمس در برلین، کنترول مرزی را در آینده به خاطر احتمال حملات تروریستی تمدید می کند. 

وزیر داخله آلمان گفت: «آلمان و کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا حملات تروریستی وحشتناکی را تجربه کرده اند. ما باید به آن واکنش نشان دهیم.» دیمزیر همزمان به این اشاره کرد که بیشترین موارد مهاجرت غیرقانونی «کماکان» در مرز آلمان با اتریش رخ می دهد. 

افزون بر این مسئولان متوجه شمار رو به افزایش ورود غیرمجاز افرادی شده اند که از طریق پرواز هواپیمایی خود را از یونان به آلمان می رسانند. وزیر داخله آلمان گفت که کنترول «مرزهای بیرونی دیگر این کشور بستگی به «ارزیابی متداوم وضعیت دارد».

پس از آلمان، کشورهای اتریش، دانمارک، سوئد و نروژ نیز از سال ۲۰۱۵ بدین سو کنترول مرزی را به خاطر بحران آوارگان آغاز کردند. اما فرانسه از زمانی که چندین حمله در این کشور انجام شد، دلیل کنترول مرزی را همیشه خطر تروریستی عنوان کرده است.

دنمارک هم کنترول مرزی را تمدید می کند

دانمارک هم کنترول مرزش با آلمان را شش ماه دیگر تمدید کرد. به گزارش خبرگزاری دانمارکی «ریتساو» حکومت این کشور می گوید به کمیسیون اتحادیه اروپا اطلاع داده که تا ۱۲ ماه می به این کنترول ادامه می دهد.

دانمارک دلیل این کار را خطر جدی حملات تروریستی اعلام کرده است. این کشور در ماه ژانویه برای نخستین بار به خاطر شمار رو به افزایش آوارگان به این کار آغاز کرد. از آن زمان به طور نمونه واگن قطارها، کامیون های باربری در مرز آلمان با دانمارک و در دو شهر بندری گیدزر و رودبی کنترول می شوند. در این میان دانمارک در مرز زمینی اش برای کمک به پلیس از سربازان ارتش استفاده می کند.

کلید واژه ها