فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

کتابهایی علیه هموطنان بهایی در نمایشگاه کتاب تهران

رادیو امید | 16:08 - 07.05.2018

 

رادیو امید: در موج جدید سرکوب و فشار به هموطنان بهایی که در این رابطه در روزهای اخیر شاهد بودیم که شماری از دانشجویان دختر و پسر بهایی از ادامه تحصیل در دانشگاههای کشور محروم گشته اند. حال بنابر گزارشهای منشر شده، در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، حضور کتاب‌هایی که به مساله آئین بهاییت می‌پردازند با عناوینی چون “فرقه ضاله بهاییت” افزایش چشمگیری داشته است. در این راستا مرکز اسناد انقلاب اسلامی بسته کتابی “با هدف شناخت ابعاد مختلف فرقه بهاییت” در این نمایشگاه ارائه کرده و مرکز بهایی پژوهی نیز با دو غرفه در این نمایشگاه تقریبا تمام کتب خود را به همین مورد اختصاص داده است.

نمایشگاه کتاب تهران با حضور کتابهایی که نحله های فکری گوناگون را نشانه گرفته است به محلی برای ترویج اندیشه خشونت محور یا نفرت پراکن تبدیل شده است.

کتابهایی که آیین بهایی را نشانه گرفته اند در این محل بیش از سالهای قبل به چشم میخورند، ناشران این کنابها عمدتا از بودجه های دولتی یا نهادهای مذهبی ارتزاق می کنند.

این در حالی است که ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر می‌گوید: “هر انسانی محق به داشتن آزادی اندیشه، وجدان و دین است؛ این حق شامل آزادی دگراندیشی، تغییر مذهب و آزادی علنی کردن آئین و ابراز عقیده، چه به صورت تنها، چه به صورت جمعی یا به اتفاق دیگران، در قالب آموزش، اجرای مناسک، عبادت و دیده‌بانی آن در محیط عمومی یا خصوصی است و هیچ فردی حق اهانت و تعرض به فرد دیگری را به لحاظ تمایز و اختلاف اندیشه ندارد.

معرفی چنین کتبی از سوی نهادهایی با بودجه‌های کلان دولتی در نمایشگاه کتاب تهران در حالی افزایش یافته که بهاییان در ایران نه تنها از حق ابراز عقیده، داشتن تشکیلات مذهبی و اجرای مناسک خود محروم هستند بلکه در حال حاضر دهها شهروند بهایی به جرم ابراز عقیده و مشارکت در انجام امور اداری بهاییان در ایران یا در زندان به سر می‌برند و یا با احکام حبس چند ساله روبرو شده‌اند.

کلید واژه ها