فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

کانادا از افزایش شدید پناهجویان از آمریکا خبر داد

رادیو امید | 12:54 - 07.08.2017

کانادا از افزایش شدید پناهجویانی خبر داده که از آمریکا راهی این کشور شده‌اند. به گفته مقام‌های کانادایی، هراس از سیاست‌های سخت‌گیرانه مهاجرتی دونالد ترامپ آن‌ها را به فرار واداشته است.

بر اساس گزارش منتشره در وبگاه روزنامه اتریشی استاندارد ، مقام‌های مسئول در کانادا اعلام کرده‌اند که از میانه ماه ژوئیه سال جاری (۲۰۱۷) شمار پناهجویانی که از مرز جنوبی آمریکا به این کشور پناه آورده‌اند سه‌برابر شده است.

یک تصویربردار خبرگزاری فرانسه می‌گوید، تنها در نزدیکی گذرگاه لاکو، واقع در استان کبک کانادا در بامداد یکشنبه ۶ اوت (۱۵ مرداد) بیش از ۱۵۰ نفر را دیده که پای پیاده مرز را پشت سر می‌گذاشتند.

به گفته مقام‌‌های کانادایی، اکثر این پناهجویان از هائیتی‌اند، اما سومالیایی‌ها و یمنی‌ها هم در بین آن‌ها دیده می‌شوند.

شهروندان هائیتی تنها تا پایان سال ۲۰۱۷ بر پایه اقامت مبنی بر وضعیت حفاظت حق ماندن در آمریکا را دارند. حدود ۶۰هزار تن از مردم این کشور واقع در دریای کارائیب بعد از زلزله مهیب سال ۲۰۱۰ راهی آمریکا شده و در آن‌جا اقامتی با وضعیت حفاظتی دریافت کردند.

مقام‌های کانادایی می‌گویند، هزاران پناهجو از ترس سیاست‌های سخت‌گیرانه مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از ایالات متحده پا به فرار گذاشته و به کانادا، کشور همسایه گریخته‌اند.

ژانویه سال جاری که دونالد ترامپ فرمان خود برای ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور عمدتا مسلمان به آمریکا را صادر کرد، گرچه در بخش‌هایی با موانع حقوقی و قضایی روبرو شد، ولی نگرانی‌‌هایی را در  اتباع فاقد اقامت این کشورها دامن زد و بخشی از آنها را به سوی مهاجرت به کانادا سوق داد.

یک روز بعد از فرمان ترامپ، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در توئیتری از آمادگی کشورش برای پذیرش همه آن‌هایی خبر داد که “از تعقیب و ترور و جنگ مجبور به فرار شده‌اند.”

کلید واژه ها