فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

پیام‌رسان‌های داخلی امکان جاسوسی حکومتی را فراهم می‌کنند

رادیو امید | 11:14 - 25.06.2018

 

رادیو امید: “کمپین حقوق بشر ایران” به پیامدهای فیلترینگ تلگرام در ایران و خطرات بالقوه استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی پرداخته است. یک نماینده مجلس در روزهای اخیر از “فشار به نمایندگان برای کوچ به پیام‌رسان‌های داخلی” خبر داده بود.

بنا بر گزارش دویچه وله، از جمله مهمترین نکاتی که در گزارش مفصل “کمپین حقوق بشر ایران” درباره پیامدهای فیلترینگ تلگرام به چشم می‌خورد، تلاش حکومت جمهوری اسلامی بر ایجاد اخلال در گردش آزاد اطلاعات است. نظام جمهوری اسلامی در این عرصه همواره مورد انتقاد داخلی و خارجی بوده است.

در بخشی از گزارش یادشده تصریح شده است: «افرادی که به پیام‌رسان‌های داخلی مهاجرت کردند، فقط از محتوایی استفاده خواهند کرد که توسط حکومت تایید شده است. این اپلیکیشن‌ها حکومت را قادر می‌سازد تا از کاربران آنها جاسوسی کنند».

کمپین حقوق بشر ایران ضمن اشاره به شمار زیاد کاربران تلگرام در ایران، استفاده کاربران از این پیام‌رسان در عرصه‌های مختلف خصوصی و کاری و تبدیل آن به “وسیله اصلی برای دسترسی ایرانی‌ها به اینترنت”، انسداد آن را به “رودررویی حکومت با ۴۰ میلیون کاربر” تعبیر کرده است.

در وبسایت این کمپین به نقل از هادی قائمی، مدیر کمپین آمده است: «رو در رویی حکومت [جمهوری اسلامی] با ۴۰ میلیون کاربر اپلیکیشن تلگرام در ایران، بدون توجه به نارضایتی ایجاد شده از این حرکت، نشان‌دهنده ترس عمیق رهبران ایران از جریان آزاد اطلاعات و ادامه‌دادن بی قید و شرط سانسور به هر قیمتی است».

قائمی با اشاره به تأثیر منفی فیلترینگ تلگرام بر فعالیت‌های اقتصادی‌ای که بر بستر این پیام‌رسان صورت می‌گرفتند، نتیجه می‌گیرد که «برای حکومت ایران سانسور و کنترل بیشتر اهمیت دارد تا رفاه مردم ایران».

همزمان با فیلترینگ تلگرام و ارائه آمار از “رشد سریع شمار کاربر” در پیام‌رسان‌های داخلی به‌ویژه پیام‌رسان “سروش”، بسیاری از کاربران فضای مجازی از “سرقت هویت” خود خبر می‌دادند. آنها مدعی بودند که بدون عضویت در پیام‌رسان‌های داخلی، با شناسه کاربری و عکس آنها در پیام‌رسان‌های داخلی حساب کاربری باز شده است. مدیران پیام‌رسان‌های داخلی بارها در توییتر این موضوع را رد کردند.

“کوچ اجباری” به پیام‌رسان‌های داخلی موضوع دیگری بود که در این مدت بارها مطرح شد. در یکی از آخرین موضع‌گیری‌ها در این باره، محمود صادقی، نماینده مجلس شورای اسلامی روز ۲۸ خرداد (۱۸ ژوئن) توییت کرد:

«به‌رغم ناکامی پیام‌رسان‌های رانتی در جذب مخاطب، نمایندگان مجلس برای قطع فعالیت در تلگرام و کوچ به پیام‌رسان‌های داخلی تحت فشار قرار گرفته‌اند؛ نمایندگان نگرانند در این پیام‌رسان‌های کم مخاطب چگونه می‌توانند با مردم و موکلان خود ارتباط برقرار کنند».

کلید واژه ها