فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

پناهجویان قبول نشده و ناشناس را باز داشت کنید

رادیو امید | 23:11 - 29.08.2017

در آستانه انتخابات پارلمانی نروژ در ماه سپتامبر، وزیر مهاجرت نروژ-خانم سیلوی لیستاگ– باز هم  خبرساز شده است.در تازه ترین خبر جنجالی، وی پیشنهاد جدیدی را مطرح کرده است که بر اساس آن تمامی پناهجویانی که بدون مدارک شناسایی به نروژ می آیند، تمامی پناهجویان پذیرفته نشده (رد شده) و همچنین تمامی پناهجویان پذیرفته نشده ای که داوطلبانه خاک نروژ ر ترک نمی کنند بایستی در داخل کمپ های کاملا محافظت و قرنطینه شده بازداشت شوند تا پیش از مشخص شدن وضعیت پرونده شان از ورودشان به جامعه جلوگیری شود. وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ این راهکار را راهی برای تامین امنیت و محافظت از شهروندان نروژی در مقابل خطرات احتمالی (از جمله خطر تروریسم) که به عقیده وی می تواند ناشی از حضور این افراد مجهول الحال در جامعه باشد،عنوان کرده است.

این خبر در رزوهای اخیر با واکنش های بسیاری از جمله از سوی شخص نخست وزیر نروژ و همچنین از سوی برخی رهبران و سیاستمداران احزاب پارلمان مواجه شده است. رهبر حزب دموکرات مسیحی-Knut Arild Hareide– هم در واکنش به این خبر از خانم نخست وزیر نروژ خواسته بود که این پیشنهاد را رد کند. حزب دموکرات مسیحی نروژ در بسیاری موضوعات اجتماعی و سیاسی با مواضع حزب مهاجرستیز پیشرفت نروژ اختلاف نظر دارد و پیش بینی می شود که ائتلاف این دو حزب به جایی نرسد.

ارنا سولبرگ نخست وزیر فعلی نروژ- با اشاره به این نکته که پیشنهاد خانم وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ پیشنهاد جدیدی نیست و پیشتر هم توسط حزب پیشرفت مطرح شده بود در واکنش به این خبر جنجالی می گوید: «این یک پیشنهاد قدیمی ست واین دولت از آن حمایتی نخواهد کرد چون سیاست دولت هرگز این نیست.»

خانم سولبرگ همچنین در پاسخ به وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ که پیشتر گفته بود برای انجام این کار نباید به کنوانسیون های حقوق بشری اجازه ی مداخله داد گفت: » در انتخابات یازدهم سپتامبر، بازنگری کنوانسیون های حقوق بشری اتفاق نخواهد افتاد. ما باید تاسیسات امن بیشتری داشته باشیم ولی ما این را بسط نمی دهیم که چه کسانی در آن بازداشت شوند. حزب پیشرفت همیشه این را گفته است و الان هم در خلال کارزارهای انتخاباتی آن را مرتب تکرار می کنند و این موجب شگفتی هیچ کسی نیست ولی این سیاست سایر احزاب محافظه کار نیست.» وی افزود: «ما معتقد هستیم که این امکان وجود دارد که با پارامترهای کنوانسیون های حقوق بشری فعلی امنیت شهروندان نروژی را در مقابل ترور تامین کنیم.» سخنان نخست وزیر نروژ در مورد گفته های وزیر مهاجرت نروژ که عضو حزب پیشرفت نروژ هم هست در حالیست که حزب پیشرفت همچنان یکی از مهمترین متحدان و هم پیمانان حزب تحت رهبری وی یعنی حزب محافظه کار بشمار می رود.ارنا سولبرگ-نخست وزیر فعلی نروژ- با اشاره به این نکته که پیشنهاد خانم وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ پیشنهاد جدیدی نیست و پیشتر هم توسط حزب پیشرفت مطرح شده بود در واکنش به این خبر جنجالی می گوید: «این یک پیشنهاد قدیمی ست واین دولت از آن حمایتی نخواهد کرد چون سیاست دولت هرگز این نیست.»

در واکنش به گفته ی وزیر مهاجرت و همگرایی نروژ در مورد کنارگذاشتن کنوانسیون های حقوق بشری،خانم Adele Matheson Mestad– حقوقدان و رئیس سازمان حقوق بشر نروژ- ضمن ابراز نارضایتی آن را خبری آزاردهنده خواند و گفت: «این دست دولت نروژ نیست که انتخاب کند که قوانین حقوق بشری که بین المللی هستند را بشکند. در نروژ، مهمترین قوانین حقوق بشری از طریق منشورجهانی حقوق بشری پایه گذاری و وضع شده اند. این بدان معناست که اگر یک قانون نروژ با اصول حقوق بشری در تضاد باشد، این حقوق بشر است که پیش از آنکه پرونده به دادگاه برسد،برنده است.»

همچنین، رهبر حزب سرخ- Bjørnar Moxnes–  که حزبش در تلاش برای ورود به پارلمان نروژ است در واکنش به این خبر آن را با اشغال نروژ توسط حزب نازی آلمان در زمان جنگ جهانی دوم مقایسه کرده بود و گفت: «این قانونی ست که فکر کنیم آنهایی که درخواست پناهندگی شان پذیرفته نشده هرچه زودتر بازگردانده شوند اما این پیشنهاد یک چیز کاملا متفاوت است. این پیشنهاد در مورد یک دستگیری دسته جمعی و بازداشت مردم بخاطر تعلق آنها به یک گروه خاص است. این چیزی ست که ما در وهله اول از زمان اشغال نروژ در حدود ۶۰ سال پیش به خاطر داریم. ما به این وضعیت بازنخواهیم گشت.»

کلید واژه ها