فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

پناهجویان ایرانی در صدر یابندگان کار

رادیو امید | 13:27 - 01.06.2018

 

۲۵ درصد از پناهجویانی که از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون به آلمان آمده‌اند، شاغل‌اند. بسیاری از آنان به کارهایی مشغول‌اند که شرط انجام آن تسلط بر زبان آلمانی نیست.

#پناهجویان_ایرانی هم در صدر یابندگان کار قرار دارند. از سال ۲۰۱۵ تاکنون صدها هزار پناهجو وارد آلمان شده‌اند. بسیاری از آنان در این کشور ماند‌ه‌اند و مشغول به کار شده‌اند. به گزارش روزنامه آلمانی «راینیشه پست»، از هر چهار پناهجو یکی از آنها برای خود شغلی یافته است. حدودا از هر پنج پناهجو هم یکی دارای شغلی با درآمد کافی است که او را ملزم به پرداخت بیمه اجتماعی می‌کند.

مبنای گزارش این روزنامه تحقیقات انستیتوی بازار کار و پژوهش‌های شغلی آلمان (IAB) تا ماه مارس سال جاری (۲۰۱۸) است. هربرت بروکر، رئیس بخش تحقیقات مهاجرت این انستیتو، گفته است: «اگر نرخ رشد اشتغال به همین ترتیب ادامه یابد، پنج سال دیگر نیمی از مهاجران شاغل خواهند بود». طبق برآورد او، قاعدتا تا پایان سال جاری هر ماهه بین ۸۵۰۰ تا ۱۰ هزار پناهجوی دیگر می‌توانند صاحب شغل شوند.

موفقیت پناهجویان کشورهای مختلف در یافتن کار به‌شدت با هم متفاوت است. بر اساس گزارش «راینیشه پست»، پاکستانی‌ها در این میان برای یافتن موقعیتی شغلی توفیق بیشتری داشته‌اند. در فوریه ۲۰۱۸ حدود ۴۰ درصد پناهجویان پاکستانی شاغل بوده‌اند.

مهاجران ایرانی و نیجریه‌ای نیز در صدر فهرست یابندگان کار در آلمان قرار دارند. در میان پناهجویان سوری نیز که بیشترین تقاضاهای پناهندگی را به خود اختصاص داده‌اند، از هر پنچ نفر یکی توانسته است شغلی بیابد.

طبق اطلاعات انستیتوی بازار کار و پژوهش‌های شغلی آلمان، پناهجویان بیشتر به کارهایی مشغول‌اند که مشروط به تسلط بر زبان آلمانی نیست. فقط ۱۱ درصد پناهجویان در هتل‌ها و مسافرخانه‌ها یا در مؤسسه‌های خدماتی مشغول به کار هستند، در حالی که اغلب آنها شغل‌هایی چون نظافت، انبارداری و یا نگهبانی را برگزیده‌اند.

کلید واژه ها