فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

پروژه خودکشی در زندان، هشدار جدید قوه قضاییه به مخالفان

رادیو امید | 10:58 - 12.02.2018

 انتشار خبر خودکشی سومین زندانی در ایران، گمانه‌ها در خصوص آغاز اجرای طرح حساب شده‌ای با هدف ارایه تعریفی جدید از زندان در جمهوری اسلامی، هم‌وزن و هم‌سنگ با مرگ و پایان زندگی برای زندانیان را تقویت کرده است.

«کاووس سیدامامی»، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست سومین زندانی از دی ماه گذشته تا کنون به شمار می رود که دستگاه قضایی خبر مرگ او را دو هفته پس از بازداشت داده است.

«رامین سید امامی»، فرزند وی در صفحه توییتر خود نوشته است مقام‌های زندان به مادرش گفته‌اند همسرش در پی «خودکشی»، در زندان جان باخته است.

مدیرعامل مؤسسه «حیات وحش میراث پارسیان» آن‌طور که پسرش نوشته، چهارم بهمن ماه بازداشت شده و روز ۱۹ بهمن خبر خودکشی وی در زندان به اطلاع خانواده‌اش رسیده است.

انتشار خبر مرگ این عضو هيات علمی دانشکده معارف اسلامی و علوم سياسی «دانشگاه امام صادق» هم‌زمان با اعلام بازداشت چند متهم مرتبط با یک پرونده «جاسوسی در حوزه محیط‌‌ زیست» از سوی دادستان تهران رخ داده است.

«عباس جعفری دولت‌آبادی»، دادستان عمومی و انقلاب تهران روز شنبه ۲۱ بهمن اعلام کرد این افراد در قالب اجرای پروژه‌های علمی و محیط زیستی، اطلاعات طبقه‌بندی کشور را در حوزه‌های استراتژیک جمع آوری می‌کرده اند. از سرنوشت این افراد تاکنون اطلاع دقیقی در دست نیست اما اعلام مرگ کاووس سید‌امامی در زندان، نگرانی‌ها درباره سلامتی آن ها را نیز افزایش داده است.

در جریان اعتراض‌های سراسری دی‌ماه امسال نیز آن‌طور که منابع حقوق بشری گزارش کرده اند، سه تا پنج نفر از معترضان بازداشت شده در زندان‌های ایران جان خود را از دست داده اند. مقام‌های قضایی البته فقط درگذشت دو نفر از بازداشت‌شدگان را به نام‌های «سینا قنبری» و «وحید حیدری» تأیید و دلیل مرگ هر دو نفر را نیز خودکشی اعلام کردند.

منبع:ایران وایر

کلید واژه ها