فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

پرده برداری معاون رئیس جمهور از واردات آب آشامیدنی به ایران

رادیو امید | 14:33 - 05.09.2017

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور ایران با جدی خواندن بحران آب در این کشور اعلام کرد ممکن است نیاز داشته باشیم که از خارج از کشور آب مورد نیاز کشور را تامین کنیم.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور ایران در آئین افتتاح پروژه ارتقای کیفی آب شرب جنوب تهران با تأکید بر اینکه مسئله آب در ایران مهمترین مسئله به شمار می‌رود، اعلام کرد: بیشترین محدودیت‌های موجود در کشور را مسئله آب ایجاد می‌کند؛ بنابراین می‌توان گفت محدودیت آب جدی است و ممکن است نیاز داشته باشیم که از خارج از کشور و از دریا منابع آب مورد نیاز کشور را تامین کنیم.

به گزارش خبرگزاری “ایلنا”، وی افزود: انتقال آب از خلیج و دریای عمان به بخش مرکزی کشور باید به یک طرح جدی در کشور تبدیل شود و تامین آب با نمک زدایی از آب دریا و از طریق آب شیرین کن نیز توجه کنیم. چرا که در بسیاری از کشورها آب مورد نیاز از این طریق تامین می شود. اما در ایران توجه چندانی به این روش صورت نگرفته است.

معاون اول رئیس‌جمهور ایران در ادامه بر لزوم دیپلماسی قوی برای احیا حق ایران از منابع مشترک آب با کشورهای همسایه تاکید کرد و اظهار داشت: باید از طریق مذاکره و دیپلماسی قوی از حق آب ایران از منابع مشترک آب حفاظت کنیم.

در ماه های اخیر علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران اعلام کرد که ” بحران آب عملا وارد مقوله امنیتی شده است و ما ناگزیر شدیم در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کمیته امنیت آب را تشکیل دهیم”.

گفتنی است بیشترین عامل بحران آب ایجاد سد بر روی رودخانه ها و خشک کردن دریاچه ها و انحراف رودخانه ها به مناطق مرکزی که مناطق کویری ایران را شامل می شود.

 

کلید واژه ها