فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

پاسخ روحانی به منتقدان اظهاراتش در خصوص برگزاری رفراندوم

رادیو امید | 15:05 - 13.02.2018

 

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در نشست مشترک وزیران و استانداران با روسای سازمان‌های اقتصادی با تاکید بر اینکه اگر اعتراضی داریم قانون برای ما راه تعیین کرده است، اظهار داشت: در 22 بهمن گفتم قانون اساسی ظرفیت‌های زیادی دارد که اگر اصلاح هم نشود می‌تواند کشور را هدایت کرده و هم رضایت عامه را برآورده سازد؛ به شرطی که همه متعهد به قانون اساسی باشند و فصل سوم قانون اساسی را اجرا و پیاده کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران، وی افزود: قانون اساسی ما ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد و همه باید در اجرای قانون اساسی بار سنگین مسئولیت را بر دوش خود احساس کنیم. البته رئیس‌جمهور مسئولیت ویژه ای دارد که بر عهده فرد دیگری نیست. بنابراین مسئولیت رئیس‌جمهور از همه سنگین‌تر و سخت‌تر است و در این زمینه همه باید کمک کنند.

– مبنای دین اسلام سخت‌گیری و زندان نیست

رئیس جمهور ایران در ادامه با اشاره به اینکه دین اسلام بر مبنای سخت‌گیری و زندان نیست، گفت: مبنای اسلام تشریع و تبلیغ است. خدا به پیامبر می‌فرماید تو می‌خواهی خیلی‌ها را هدایت کنی اما امکان‌پذیر نیست. پیغمبر قصد داشت خیلی‌ها را هدایت کند و نمی‌خواست حتی یک نفر در گمراهی باشد اما خداوند به او می‌فرماید تو رسالتت را انجام بده و اینکه چه کسی هدایت شود و یا نشود وظیفه خداست. 

روحانی با بیان اینکه ما نباید برای خودمان وظیفه مافوق طاقت درست کنیم و نباید برای مردم دین تعریف کنیم، افزود: اسلام دین مشقت نیست و خداوند حکم جعل نکرده است و حکمی از سوی خدا جعل نشده است.

وی خطاب به استانداران در خصوص دخالت نکردن در زندگی خصوصی مردم تصریح کرد: کسی شاید در خانه‌اش غیبت کند و یا دروغ بگوید اما ما نباید او را بازخواست کنیم. سخت‌گیری نکنید و در زندگی خصوصی مردم دخالت نکنید.

رئیس‌جمهور ایران همچنین درباره برخی تنگ‌نظری‌ها در برخورد با فضای مجازی گفت: برخی مسائل مربوط به فضای مجازی را درک نمی‌کنند. گاهی با دیدن یک عکس نامناسب یا یک جمله، طنز و یا کلام بد همه توجهات به فضای مجازی را به این سمت معطوف کرده و فضای منفی ایجاد می‌کند. مسائل نامناسب در همه حوزه‌ها در همه جای دنیا وجود دارد. ما باید خودمان برای پالایش و تزکیه آن تلاش کنیم و این مسائل دلیل نمی‌شود که با فضای مجازی برخورد سلبی کنیم. این فضای مجازی بستری است که فضا را برای کسب و کار، شغل، علم، کشاورزی، آسایش و… مردم فراهم می‌کند.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: متاسفانه دستگاه‌های تبلیغاتی ما از دنیا عقب هستند و مردم دچار این عقب‌ماندگی نیستند. برخی دستگاه‌های داخلی هنوز بذر یاس را در جامعه پخش می‌کنند.

گفتنی است در پی اظهارات روز یکشنبه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در خصوص برگزاری رفراندوم در موضوعات مورد اختلاف، اصولگرایان به مخالفت صریح با آن پرداخته و به این اظهارات روحانی واکنش نشان دادند.

کلید واژه ها