فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

وقتی کشوری شبکه های اجتماعی را مسدود می کند می پرسیم، از چه می هراسید؟

رادیو امید | 12:21 - 03.05.2018

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا “هتر نوئارت” اویل امسال گفت: « وقتی کشوری شبکه های اجتماعی را مسدود می کند، می پرسیم، از چه می هراسید؟ وقتی حکومتی جریان اینترنت را کنترل می کند، کسب و کارها آسیب می بینند

 

هر تجارتی، از گلفروشی سر خیابان گرفته تا استارت آپی که از گاراژ خانه ای آغاز شده باشد، با کمک یک اینترنت باز و آزاد فرصت رشد می یابد.
یک بازار رقابتی آزاد با مداخله حداقلی دولت محفوظ می ماند. زمانی که اینترنت برای اولین بار در دهه ۹۰ شکل می گرفت، یک پرزیدنت از حزب دموکرات و کنگره ای با اکثریت حزب جمهوریخواه توافق کردند که « بازار رقابتی و آزاد آن زمان را برای اینترنت محفوظ نگه دارند … رها از مقررات ایالتی و فدرال.» آن اصل فراجناحی تا به امروز پابرچا مانده و براساس آخرین داده های دولتی، به کسب و کارهای آمریکایی کمک کرده است تا در سال ۲۰۱۷ به میزان ۴۵۳.۵ میلیارد دلار فروش اینترنتی داشته باشند.
اما بنا بر گزارشی از یک سازمان غیر دولتی برای ترویج دموکراسی، حقوق بشر و آزادیهای سیاسی با عنوان “خانه آزادی”، در سراسر دنیا، آزادی اینترنت برای هفتمین سال متوالی رو به افول گذاشته است. بطور مثل، ایران از میان ۶۵ کشوری که بیشترین جمعیت کل اینترنت دنیا را تشکیل می دهند در قعر این جدول و در رتبه ۶۲ قرار گرفت.
حکومت ایران کارآفرینان را مجبور می کند از استفاده از اپ های اینترنتی پرطرفدار دست بکشند. این کار همچنین باعث تعطیلی هزاران کسب و کار کوچکی می شود که به این اپ ها وابسته اند.
از هر ۵ نفری که در ایران از اینترنت استفاده می کنند ۴ نفر از اپ تلگرام استفاده می کنند تا اخبار را دنبال کنند، با خانواده و دوستانشان چت کنند و کسب و کارهایشان را بسازند. اما آن کسب و کارها اکنون به دردسر افتاده اند. در روز ۳۰ آوریل، دادسرای فرهنگ و رسانه تهران اعلام کرد که دستور مسدود کردن کامل وب‌سایت و اپلیکیشن شبکه پیام‌رسان تلگرام را ابلاغ کرده است. این دستور بر زندگی میلیونها نفر تاثیر می گذارد. در حال حاضر، ۴۵ میلیون نفر از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران به اینترنت دسترسی دارند. این آمار از اتحادیه بین المللی مخابرات ، سازمانی وابسته به سازمان ملل، بدست آمده است.
این اولین باری نیست که حکومت ایران اینترنت را مسدود می کند. در اواخر دسامبر تا اواسط ژانویه ۲۰۱۸، در تلاش برای ممانعت از پیوستن مردم به اعتراضات، مقامات جمهوری اسلامی تلگرام و اینستاگرام را مسدود کردند. این حمله علیه آزادی بیان تاثیر دیگری را نیز به همراه داشت: اخلال در وضعیت معیشت صدها هزار ایرانی.
بنا به گفته مقامی در وزارت ارتباطات، ۱۸۰۰۰۰ خانواده در ایران به کسب و کارهای اینترنتی وابسته هستند. عباس باغبان، طراح اپ در ایران، به سایت خبری ترند گفت که کانالهای تلگرامی می توانند بعنوان فروشگاه های مجازی عمل کنند. به گفته باغبان، مسدود کردن دسترسی به این اپ ها نهایتا باعث می شود این دسته از کارآفرینان شغلشان را از دست بدهند. او تخمین می زند که یک میلیون نفر از طریق کسب و کارهای اینترنتی در ایران به تجارت می پردازند.”

کلید واژه ها