فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

وعده ایران برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی پناهجویان به ترکیه

رادیو امید | 12:56 - 16.04.2018

 

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در نشست خبری امروز خود در پاسخ خبرگزاری آناتولی ترکیه در تهران درباره عبور آسان و غیرقانونی پناهجویان افغان از این کشور به ترکیه اظهار داشت: “بسیاری از این ترددها، قانونی نیست و از طریق راه‌های میان‌بر و شبکه‌های قاچاق صورت می‌گیرد. می‌کوشیم بر ترددهای غیرقانونی فایق بیاییم تا کمک به صلح و ثبات در منطقه باشد”.

وی در این زمینه همچنین همچنین تصریح کرد:

“ما در وزارت امور خارجه ایران جهت تقویت و تحکیم و امنیت مرزها و جلوگیری از مافیای این حوزه اقداماتی را انجام می‌دهیم.

بخش عمده مسئولیت محافظت از مرزها برعهده نیروهای کشورهای است. آمدوشدهای غیرقانونی در کشورها از لحاظ مختلف، عوارضی در منطقه داشته است”.

او در پاسخ به پرسشی درباره دلیل سکوت تهران در قبال کشته شدن چند ایرانی در حمله نظامی اسراییل به سوریه گفت: ایران هر آنچه را که باید گقته می شد را عنوان کرد و این حق دولت و ملت سوریه است عکس العمل لازم را نشان دهند.

قاسمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه “آیا حمله مشترک انگلیس، فرانسه و آمریکا به سوریه را برای فشارایران می دانید؟” نیز اظهار داشت:

“این اقدام، تجاوزکارانه، خلاف تمام موازین بین‌المللی، نابه‌جا، غلط و جنگ‌افروزانه تلقی می‌شود و تاثیری در سیاست‌های ایران ندارد.

یکی از اهداف اساسی این اقدام عجولانه، ایجاد شکاف میان کشورهای ضامن آتش بس در سوریه؛ یعنی ترکیه، روسیه و ایران که روند آستانه را پی‌ریزی کرده‌اند، است.

این سه کشور علی‌رغم برخی اختلاف نظرها همکاری خود در زمینه مبارزه با تروریسم و کمک به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه ادامه خواهند داد”.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره امکان مذاکره تهران با کشورهای اروپایی درخصوص سوریه هم تصریح کرد: “مذاکرات ما با کشورهای اروپایی ادامه خواهد داشت. البته اختلافاتی هم داریم”.

کلید واژه ها