فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

وابسته و محدود نگه داشتن زنان در ایران هر بار با روشهای جدید

رادیو امید | 11:19 - 21.07.2018

در رسانه  رژیم (ایسنا) گزارش  به اصطلاح تحقیقاتی به چاپ رسیده است،با این مبنا که، پژوهش‌های دانشگاهی انجام شده گویای آن است که پول‌های زنانه به ویژه در سال‌های ابتدای ازدواج، می‌تواند در تداوم حیات خانواده اثرگذار باشد. پژوهش توسط محققانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای گرمسار و علوم و تحقیقات تهران انجام‌شده که در آن سعی شده به این سؤال پاسخ داده شود که آیا دسترسی زنان به منابع جدید مالی موجب کاهش پایداری خانواده می­شود؟

و نتایجی که برآورد کرده اند،

ورود پول و اقتصاد پولی، شرایط اجتماعی را دگرگون کرده و بر نهاد خانواده تأثیر گذاشته است. تغییر موقعیت زنان در جامعه و دسترسی آنان به پول نیز موجب دگرگونی­هایی در نهاد خانواده شده است.

بر اساس این نتایج، زنان به‌تدریج توانسته‌اند در اقتصاد خانواده نقش پررنگ­تری ایفا کنند. اما دسترسی زنان به پول، پاره­ای چالش­های جدید را در رابطه بین زوجین ایجاد می­کند و یکی از مهم­ترین آنان چالش نقش مهم و کلیدی نان­آور خانواده است. به‌عبارت‌دیگر، زن بخشی از این نقش را برعهده می­گیرد و این امر می­تواند انتظارات یا تنش را بین زوجین ایجاد کند.

از همه مهمتر، متاسفانه، مثل همیشه زنان بر علیه زنان.

به اعتقاد دکتر سهیلا علیرضانژاد، دانشیار جامعه­‌شناسی دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار و همکارش در این پژوهش: «این شرایط، به‌ویژه در سال­های اولیه ازدواج، بیشتر به ظهور اندیشه جدایی منجر می­شود.

لازم به یادآوری است که، در سایه رژیم جمهوری اسلامی، روشهای محدود کردن و خانه نشین کردن زنان با ایده های جدید  و اینبار نیز با نتایج به اصطلاح تحقیقات هر روز افزایش می یابد، بجای اینکه تاثیر زنان دارای استقلال مالی را، در پیشرفت جامعه و خانواده بررسی کنند.

کلید واژه ها