فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

نود و پنج درصد دریاچه اورمیه خشک شده است

رادیو امید | 11:04 - 07.02.2018

 سید هادی بهادری، نماینده اورمیه در مجلس ایران اظهار داشت: 95 درصد دریاچه اورمیه خشک شده و تنها 5 درصد از آن باقی مانده است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ایران وی همچنین گفت:

“بهبود وضعیت دریاچه نیازمند برنامه ریزی منظم و منسجم و تامین اعتبار داخلی و فاینانس خارجی است. تمایل سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در پروژه های زیست محیطی زیاد است. بنابراین دولت به دنبال استفاده از این ظرفیت قانونی است.

روحانی با استفاده از سه میلیارد دلار فاینانس خارجی برای احیای دریاچه اورمیه و مصوبه مجلس مبنی بر تعیین 30 میلیارد دلار فاینانس برای سال آینده موافقت کرده است. می توان از این میزان 2 تا 3 میلیارد دلار برای احیای دریاچه اورمیه استفاده کرد.

اگر بتوان از ظرفیت بخش خصوصی برای احیای دریاچه اورمیه استفاده کرد به مراتب بهتر از فاینانس است. بهترین راهکار برای احیای دریاچه تغییر الگوی کشت است. در استان آذربایجان غربی با کاهش بارندگی ها نسبت به متوسط درازمدت روبرو هستیم.

بنابراین باید تغییرات جدی در حوزه آبریز از جمله تغیر الگوی کشت انجام و از سویی الگو و سبک زندگی به مرور زمان اصلاح و معیشت جایگزین برای مردم ایجاد شود البته تحقق تمامی این اهداف نیازمند سرمایه گذاری مناسب است”.

کلید واژه ها