فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

نماینده پارلمان عراق:”ما به ولایتی و غیر ولایتی اجازه نخواهیم داد که در امور داخلی عراق دخالت کنند.”

رادیو امید | 12:45 - 19.02.2018

علی اکبر ولایتی مشاور ارشد خامنه‌ای در امور بین الملل در یک کنفرانس خبری در عراق گفته بود :”بیداری اسلامی به رهبری ایران، به لیبرال‌ها، کمونیست‌ها و هرکس که با معیارهای ایران متفاوت باشد اجازه نخواهد داد تا در عراق به قدرت برسد.”

عبدالکریم عبطان  حقوقدان و یکی از رهبران ائتلاف ملی در پارلمان عراق، یکشنبه 29 بهمن،  در یک گفتگوی تلویزیونی با کانال خبری « الحدث»باحمله شدید اللحن، با مردود دانستن اظهارات «علی اکبر ولایتی» گفت:« ما نزد ولایتی و غیر ولایتی کار نمی کنیم.. ما عراقی هستیم. طرح ما یک طرح ملی عراقی است. و اگر ولایتی نفوذی بر یکی دو تا از عراقی ها دارد این تا آخر ادامه نخواهد یافت. اما اینکه ایران به ضرر عراقی ها نفوذی داشته باشد، ما به ولایتی و غیر ولایتی اجازه نخواهیم داد که در امور داخلی عراق دخالت کنند».

ولایتی در اظهارات خود از بغداد واشنگتن را تهدید کرد و در دیدار با «نوری المالکی» معاون اول نخست وزیر عراق، نیروهای آمریکایی را به رویارویی با آنچه او «محور مقاومت» نامید تهدید کرد و گفت که این محور اجازه استقرار نیروهای آمریکایی در شرق رود فرات را نخواهند داد.

ولایتی بر ضرورت جلوگیری تدریجی از استقرار نیروهای آمریکایی در شرق فرات تاکید کرد و خواست تا از استقرار پایگاههای نظامی ناتو در مناطق غرب آسیا جلوگیری شود.

این نماینده پارلمان عراق گفت« به خدا من به هیچکس به غیر از خدا و ملت عراق باور ندارم. ولایتی برود قیّم دیگران شود و به اسم آنها حرف بزند زیرا که نه شیعیان ملی گرای عراق و نه همه شیعیان او را قبول می‌کنند که وابسته به ایران و یا غیر ایران باشند».

این عضو پارلمان عراق گفت « ما دیگر اجازه نخواهیم داد که آنها (ایران) عکس‌های خودشان را بر دیوارهای عراق آویزان کنند و اجازه نخواهیم داد که با عراق به دیده یک روستای تابع ایران یا غیر ایران نگاه کنند. ما پیشتر بهای عدم قبول قیمومیت از سوی دیگران را پرداخت کردیم و شیعیان  قبل از سنی‌ها این اجازه را به کسی نخواهند داد».

گفتنی است که: رژیم ایران در سیاستهای داخلی کشورهای همسایه دخالت کرده و در صدد گسترش ایدئولوژیهای خود در این کشورهاست.

کلید واژه ها