فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

نماینده ایلام در شورای عالی استان‌ها: امروز 80 درصد مردم ایران زیر خط فقر هستند

رادیو امید | 15:01 - 14.09.2018

حمداله بیگی؛ نماینده ایلام در شورای عالی استان‌ها، پنجشنبه 22 شهریور 1397، به ارائه آماری درخصوص وضعیت فقر در ایران پرداخت. به گزارش «ایلنا» حمداله بیگی در نهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها گفت: «ایلام رتبه نخست خودکشی در دنیا را داراست، از مسئولان تقاضا داریم برای مشکلات فراوان این استان چاره‌ای بیندیشند.»

بیگی ادامه داد: «امروز 80 درصد مردم ایران زیر خط فقر هستند و این فقر حاصل مدیریت و سیاست غلط است. امروز شفاف‌سازی وجود ندارد. مشکل کنونی کشور فساد اقتصادی و عدم اراده قوی برای مبارزه با آن است. چرا دولت سکوت کرده است. به نظر می آید که منفعت دولت در بالا رفتن ارز، سکه و قیمت کالاهاست. کل یارانه‌ها در بودجه 4600097 میلیارد پیش بینی و کل حقوق کارکنان 20 میلیارد است که با این وضعیت اگر حقوق و یارانه‌ها را 50 درصد افزایش دهند باز بودجه آن تامین نشده است.»

بر اساس محاسبات «خط فقر مطلق» برای یک خانواده چهار نفری در سال 1396 حدود چهار میلیون تومان اعلام شد.

محمد مخبر دزفولی؛ رئیس نهاد موسوم به «ستاد اجرایی فرمان امام» پیش از این اعلام کرد در ایران 12 میلیون نفر زیر خط «فقر مطلق» قرار دارند و حدود 30 میلیون نفر نیز زیر خط «فقر نسبی» زندگی می‌کنند.

آمار فقر در ایران بیش از میزانی است که دولت جمهوری اسلامی اعلام می‌کند. انتشار بسیاری از آمارهای اقتصادی و اجتماعی در جمهوری اسلامی ایران ممنوع است.

حکومت ایران تلاش می کند میزان فقر، تورم و بیکاری را کمتر نشان دهد، لاکن وضعیت وخیم معیشتی مردم عکس گزارش های دولتی را نشان می‌دهد.

کلید واژه ها