فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

نقض حقوق بشر در زندانهای ایران، موضوع بحث هفته آینده در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

رادیو امید | 10:26 - 07.03.2018

 قرار است دو مساله شکنجه زندانیان و «مرگ مشکوک بازداشت شدگان» در زندان‌های ایران، هفته آینده در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، مطرح شود.

سازمان ملل متحد در گزارشی که دوشنبه 5 مارس منتشر شد، نوشته است: « به نظر می‌رسد که بازداشتی‌ها در ایران، به صورتی سیستماتیک در معرض شکنجه و آزار از جمله خشونت جنسی قرار می‌گیرند».

گزارش سازمان ملل متحد همچنین منع دسترسی زندانیان به معالجات پزشکی را محکوم می کند.

در این گزارش آمده است: «گزارش‌های مکرر دریافتی حاکی از وجود یک الگوی فشار فیزیکی یا روانی بر زندانیان برای واداشتن آن‌ها به اعتراف است، که بعضی از این اعتراف‌ها از تلویزیون پخش می‌شود».

پیش نویس این گزارش را عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران که ماه پیش در سن 66 سالگی درگذشت تهیه کرده بود. قرار است این گزارش، هفته آینده در شورای حقوق بشر سازمان ملل به بحث گذاشته شود.

دیپلمات‌ها به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که ایران سعی کرده بود جلو انتشار این گزارش را بگیرد.

جهانگیر در گزارش خود از مقام‌های ایرانی خواسته تحقیقات مستقلی درباره مرگ این بازداشت شدگان انجام دهند. او همچنین در این گزارش در مورد سرکوب شدید کسانی که در طول اعتراضات اخیرا بازداشت شدند، عمیقا ابراز نگرانی کرده بود.

لازم به یادآوری است که،در جریان اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف ایران حدود 25 نفر در خیابان‌ها کشته شده و هزاران تن دستگیر شدند. چند تن از معترضان در زندان جان باختند که مقام‌های ایرانی علت آن را «خودکشی» اعلام کردند.

 

کلید واژه ها