فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

نجات جان صدها مسافر قطار تبریز – تهران توسط دومین دهقان فداکار آذربایجان

رادیو امید | 11:35 - 16.05.2018

این دهقان فداکار «حسین علیمردانی» نام دارد و اهل شهر «نیک پی» زنجان است. این دهقان فداکار صبح دیروز سه شنبه ٢۵ اردیبهشت ماه ٩٧،  در حالی که به سمت زمین‌های زراعی خود در حرکت بود با مشاهده شسته شدن خاک‌های زیر ریل‌های راه‌آهن و معلق رها شدن ریل‌ها در هوا، در اقدامی شجاعانه و به موقع، از وقوع فاجعه ای عظیم که می‌توانست جان صدها نفر از مسافرین قطار مسافربری تبریز – تهران را به خطر بیندازد، جلوگیری کرد.

براساس این گزارش، «حسین علیمردانی» با مشاهده محل حادثه و احساس خطر، پس از تماس با دفتر راه‌آهن و نیروی انتظامی متوجه شد که قطار مسافربری در حال نزدیک شدن است و باید خودش دست به کار بشود.»

دومین دهقان فداکار آذربایجان درباره نحوه متوقف کردن قطار می گوید:«روی بلندی که در محل حادثه قرار داشت رفتم. بنر قرمز رنگی که در محل بود را برداشتم و با تکان دادن آن، به سمت قطار شروع به دویدن کردم تقریباً حدود ۵٠ متر مانده به محل راننده قطار با مشاهده من قطار را نگه داشت و با پیاده شدن و اطلاع از موضوع قطار را به ایستگاه قبلی برگرداند.»

به دنبال این امر، قطار مسافری تبریز به تهران به ایستگاه آذرپی برگشت داده می‌شود و مسافرین قطار با هماهنگی راه‌آهن توسط اتوبوس به ایستگاه راه‌آهن زنجان منتقل و با قطار دیگری به تهران منتقل می شوند.

شهر نیک‌پی در ۴٠ کیلومتری شهر زنجان و در کنار خط آهن زنجان – تبریز قرار دارد.

لازم به یادآوری است که اولین دهقان فداکار «ازبرعلی حاجوی»، اهل روستای «قالاجیق» میانه، آذربایجان بود که در آذرماه سال ۱۳۴۱ وقتی ۳۲ سال داشت، متوجه شد که مسیر قطار تبریز به تهران به دلیل ریزش کوه مسدود شده است.

ازبرعلی کت خود را آتش زد، در هوا تکان داد و به سمت قطار حرکت کرد و به این وسیله راننده قطار را متوجه خطر نمود و جان صدها مسافر قطار را نجات داد.

مقامات ایران ارزشی برای فداکاری این  دهقان قائل نشدند. ابتدا مولفین کتب درسی مدارس ایران، نام کوچک و نام فامیل وی را  از «ازبرعلی حاجوی» به «ریزعلی خواجوی» تحریف کردند و بعدها درس این دهقان فداکار را از کتب درسی حذف کردند.

این دهقان فدارکار آذربایجان تا پایان عمر در روستای محرومش در میانه در اوج مظلومیت به سر برد و هیچ مسئولی سراغ وی را نگرفت.

«ازبرعلی حاجوی» روز شنبه ۱۱ آذرماه ٩٦، در سن ٨٧ سالگی در بیمارستانی در تبریز درگذشت.

کلید واژه ها