فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

نامه ای به روحانی، در مورد ابهام زدایی از مرگ دکتر کاووس سید امامی

رادیو امید | 13:29 - 17.02.2018

۲۰۴۸ نفر از دانشگاهیان، فعالان مدنی و محیط‌زیست در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، در خصوص درگذشت کاووس سیدامامی در زندان، اظهار نگرانی کرده‌اند.

در این نامه از کاووس سیدامامی به عنوان استاد خوشنام دانشگاه و فعال ‌محیط‌ زیستی نام برده و این سوال مطرح شده است که «چرا و چگونه کسی که در سن ۶۴ سالگی «زنده» روانه زندان می‌شود، بعد از حدود دو هفته در زندان جان سپرده و جسد او از زندان خارج می‌شود؟ خانواده، دوستان، دانشجویان و همکاران او چگونه با این خبر هولناک و مبهم باید روبرو شوند؟ مسئولیت محافظت از جان یک زندانی در زندان برعهده کیست؟»

امضا کنندگان این نامه «به‌عنوان جمعی از دانشگاهیان و پژوهشگران» از روحانی به‌ حکم «سوگندی که یاد کرده‌ است»٬ «وظایفی که برعهده دارد»، «عهدی که با منشور حقوق شهروندی با ملت مستحکم کرده‌ است» و نیز با «یادآوری انسانیت و مسؤولیت‌ش»، قویاً خواستند با استفاده از همه‌ «اختیارات قانونی خود و روابطی که با قوای مقننه و قضائیه‌ی کشور دارد»، با تشکیل یک گروه تحقیق مسئول و متعهد برای ابهام‌زدایی از واقعه «هولناک فوت دکتر سیدامامی در زندان» به فوریت هر اقدام لازم را به انجام رساند و در اسرع وقت گزارش کامل بررسی‌ها را به اطلاع مردم برساند.

لازم به ذکر است که رژیم ایران، با اعتراض کنندگان به سیاستهایش به شدت برخورد کرده، حتی در زندانها، اعتراض کنندگان را با شکنجه و داروهایی مجبور به اعتراف اجباری کرده، و باعث مرگ انسانهای بی گناه میشود.

کلید واژه ها