فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

مهاجرت و آسیب های روانی ناشی از آن

رادیو امید | 13:03 - 27.12.2017

عدم احساس امنيت اجتماعی ، بحران‏هاي مالی و فقر ،جنگ، نبود آزادی بیان و مشکلات سیاسی، نابرابری جنسیتی، انتخاب شغل، ادامه تحصیلات و ميل به زندگي بهتراز عواملی هستند که افراد به تبع آن تصمیم به مهاجرت میگیرند یا مجبور به ترک وطن خود می شوند، علاوه بر اين جذب نخبگان و متخصصان از كشورهاي در حال توسعه به كشورهاي پيشرفته صنعتي يكي ديگر از عوامل مهاجرت مي‏باشد. در حال حاضرمهاجرت‏هاي قانوني و پناهنده‏گي ها يكي از معضلات كشورهاي مختلف در سطح جهان می باشد.                                        

مهاجرت و پناهندگی به اين دلیل مورد توجه متخصصان بهداشت رواني قرار مي‏گيرد چون سبب مي‏شود افرادی كه وطن اصلی خود را خواسته یا نا خواسته ترك و وارد کشور دیگری میشوند، دچار انواع فشارهاي رواني، تنش‏ها، تعارضات و مشكلات روان‏شناختي شوند و این آسیب های روانی ایتدا به شخص و در بعد دیگر به جامعه مورد پذیرش مهاجر لطمه وارد میکند.

مهم‌ترین پدیده مهاجرت چه به صورت خواسته یا به  اجبار استرس‌زا یا تنش آور بودن آن است که تاثیرات روانی و استرس آن از زمان تصمیم گیری برای مهاجرت خود خواسته و چه از زمان ترک کشور به اجبار شروع می‌شود و تا زمان انطباق کامل شخص با کشور جدید در جریان است که گاها می‌تواند سال‌ها ادامه داشته باشد.

مهاجرت برای هر کس بسته به سن، فرهنگ و شرايط اجتماعی عواقب متفاوتی دارد.  يکی از بارزترين چالشهايی که پیش روی هر فرد در ابتدای ورود نمایان می شود اختلاف شديد فرهنگی می باشد.                           

افرادي كه مهاجرت كرده‏اند برای سازگاري با فرهنگ جدید، نیازمند کمک از طرف جامعه میباشند و به تلاش‏ و انعطاف‏پذيري افراد هم بستگی دارد. قرار گرفتن در یک محیط جدید و رویا رویی با دیگرفرهنگ ها باعث شوک در افراد مهاجر یا پناهنده می شود منظور از شوک این است كه مهاجر ممكن است بين عادات، رسوم، سنن، عقايد، نظام ارزش‏ها و باورهاي خود با فرهنگ جديد تفاوت‏هاي بسياري را مشاهده نمايد، گاهي تفاوت‏ها به اندازه‏اي بزرگ و چشم گیر هستند كه فرد، تضاد آنها را با فرهنگ برآمده از کشور خود به خوبي درك كرده و چون قادر به پذيرفتن فرهنگ جديد نيست و یا انعطاف پذیری کمی دارد احساس فشار برای پذيرش اين فرهنگ را در خود احساس کرده ودچار تنش و فشار رواني خواهد شد.

این فشار ها باعث میشود فرد تصمیم بگیرد با جوامع دارای فرهنگ مشترک با خود ارتباط داشته باشد و همچنان در جوامع بسته به سرببرد تا از فشارهای روحی خود کم کند در نتیجه تلاشی برای برقراری ارتباط با محیط جدید نمی کند و این امر به انزوای هر چه بیشتر فرد می انجامد واو قادر به انجام نقش های خود در جامعه نخواهد بود.
از طرفي ممکن است فرهنگ جديد نيز فرد مهاجر را به آساني نپذیرد چرا كه، فرهنگ مهاجر نيز متقابلاً بيگانه به حساب می آید. به علاوه مشخصه های دیگر مثل سن هم بی تاثیر نیستند عموما افراد مسن تر یا خیلی جوان ممکن است دیرتر با محیط ارتباط برقرار کرده وانطباق پیدا کنند.

در این بین هر چقدر فرد مهاجر یا پناهنده برای قبول مساله مهاجرت  دارای آمادگی بیشتری باشد توان رویارویی با مشکلات روحی را نیز بیشتر خواهد داشت بنابراین افرادی که به صورت خود خواسته ترک وطن میکنند راحت تر میتوانند انطباق پیدا کنند و کمتر دچار آسیبهای روحی خواهند شد تا کسانی که به صورت نا خواسته و به اجبار کشور خود را ترک می نمایند.

از دیگر عواملی که باعث آسیب های روانی برای افراد به خصوص اشخاصی که به طور ناخواسته کشور خود را ترک کرده اند      می شود تغییر موقعیت اجتماعی پس از مهاجرت  میباشد که باعث تنش روانی و تناقض در فرد می شود.

این تنش های روانی و آسیب ها ممکن است خود را به صورت افسردگی، عصبانیت و پرخاشگری، نا امیدی و یاس، گوشه گیری و انزوا، مشکل خواب، بی اعتمادی، ترس درونی از اجتماع، احساس بی هویتی و…در فرد نشان دهد.

شخصی که در کشور خود دارای خانواده، موقعیت اجتماعی ، شغل و درآمد و….بوده و به اجبار و ناگهانی به هر دلیلی کشور خود راترک کرده برای بدست آوردن همان موقعیت باید زمان بیشتتری را صرف کند و این باعث فشار های روحی و روانی بیشتری خواهد شد. هرچه مقدار وابستگی های مالی، عاطفی، شغلی و خانوادگی بیش‌ترباشد به همان میزان به استرس فرد افزوده می شود. 

کلید واژه ها