فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

مهاجران برای ما یک سرمایه هستند نه سربار

رادیو امید | 13:26 - 31.10.2017

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان در سخنان خود در باره مهاجران و پناهجویان گفت:برای ما “مهاجرین بیشتر یک سرمایه هستند تا بار دوش”،.


آقای پاپ ضمن حمایت از حقوق پناهجویان، سیاستمداران اروپا را به یک سیاست باز در قبال مهاجرین و فرهنگ دیگران فراخواند و تاکید کرد که ادغام به معنای ارزش گذاشتن به تفاوت ها است و باید پذیرفت که این تفاوت ها ارزش های اروپایی را غنی می کند.

در کنفرانس سه روزه درباره آینده اروپا با شرکت صدها نماینده بالارتبه سیاسی و دینی این قاره، موضوع بحران مهاجرت نیز مطرح شد. پاپ رهبر دینی کاتولیک ها حکومت های اروپا را به یک سیاست بازدر برابر مهاجرین وادغام آنها فراخواند.

راینهارد مارکس، کاردینال مونشن، پیش از برگزاری کنفرانس در باره آینده اروپا اعتراف کرد که طبعاً مساله فرار و مهاجرت نیز در میان استقف های اروپا در واتیکان به صورت جدال برانگیز مورد بحث قرار می گیرد. او افزود که اما ما به عنوان کاتولیک ها ” از پاپ پیروی می کنیم.”

کاردینال راینهارد در عین حال رئیس کمیسیون اسقف های اتحادیه اروپا نیز است. همین کمیسیون نیز به شرکت در کنفرانس عمومی در باره آینده اروپا و بحث روی مسایل مهم مطرح در کشور های عضو دعوت کرده بود. در این کنفرانس، افزون بر مقامات بالا رتبه کلیسای کاتولیک، نمایندگان پارلمان اروپا، وزرا و دیپلومات ها نیز شرکت کرده بودند تا مشترکاً در باره “سهم کلیسا در پروژه اروپایی” بحث کنند.

پاپ فرانسیس رهبر دینی کاتولیک های جهان در این کنفرانس گفت که برای ما “مهاجرین بیشتر یک سرمایه هستند تا بار دوش”.

پاپ خطاب به حکومت های اروپا گفت که با درنظر داشت فاجعه مهاجرت نباید فراموش کرد که ما با انسان ها سروکار داریم و نباید این انسان ها را براساس ملاحظات سیاسی، اقتصادی و یا حتی دینی گزینش و ترد کرد.

او افزود که همزمان باید سیاست مهاجرت با “هوشیاری” تنظیم شود و امکانات  هر کشور مشخص [در مورد پناه دادن به مهاجرین] در نظر گرفته شود.

پاپ سیاستمداران اروپا را به یک سیاست باز در قبال مهاجرین و فرهنگ دیگران فراخواند و تاکید کرد که ادغام به معنای ارزش گذاشتن به تفاوت ها است و باید پذیرفت که این تفاوت ها ارزش های اروپایی را غنی می کند.

پاپ در برابر عوام گرایان در کشورهای اروپا هشدار داد که که آنها از اعتراض به عنوان پیام استفاده می کنند، بدون آنکه یک بدیل واقعی سیاسی را عرضه کنند.

آنتونیو تایانی، رئیس پارلمان اروپا در این کنفرانس گفت که مردم اروپا انتظار دارند که مقام های سیاسی به مشکلاتی چون مهاجرت، بیکاری و تروریسم پاسخ واضح بدهند.

او در مورد مساله مهاجرت خواهان همکاری های قوی تر اقتصادی با افریقا شد تا شرایط زندگی مردم آن در همان کشور های شان بهبود یابد. او همزمان تاکید کرد که در اروپا  نیز نباید در مورد هیچ کسی غفلت شود: “ما به یک بازار اقتصاد اجتماعی نیاز داریم.”

کلید واژه ها