فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

معیار صدور ویزای آلمان برای ایرانیان چیست؟

رادیو امید | 09:52 - 19.06.2018

وزارت خارجه آلمان آمار صدور ویزاهای بلندمدت در کشورهای مختلف را منتشر کرده است. ایران از نظر صدور این دسته از ویزاها در نیمه پایینی جدول کشورهای آسیایی است. وزارت خارجه آلمان به معیارهای صدور ویزا هم اشاره کرده است.

 

وزارت امور خارجه آلمان آمار درخواست ویزا از کشورهای مختلف را منتشر کرده است. این آمار مربوط به درخواست‌هایی است که بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ برای ویزاهای بلندمدت (تحصیل، کار، خانوادگی …) ارائه شده است. در این آمار به آمار ویزاهای کوتاه‌مدت – توریستی، بازرگانی، ترانزیت … – اشاره‌ای نشده است.

ایران در آسیا جزو کشورهایی است که آمار رد درخواست ویزای آلمان برای شهروندان آنها به نسبت بالا بوده است. بر این اساس، در بازه زمانی یادشده ۱۸ هزار و ۳۴۰ فقره ویزای بلندمدت از سوی شهروندان ایرانی تقاضا شده که آلمان ۱۶ درصد آن (۲ هزار و ۹۳۰) را رد کرده است.

مطابق این جدول، پاکستان یک پله پایین‌تر (بدتر) از ایران قرار گرفته و افغانستان یک پله بالاتر. کشورهای شرق آسیا بهترین وضعیت را داشته‌اند.

در مجموع شمار تقاضای ویزا در سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های آلمان در سراسر جهان بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ افزایشی ۵۸ درصدی داشته است؛ شمار پاسخ‌های منفی ۱۳۱ درصد رشد نشان می‌دهد. در این مدت ۶۰ درصد کل تقاضاهای که بررسی شده‌اند، از آسیا بودند. بر این اساس، از هر ۱۰ تقاضا از آسیا یکی رد شده است.

وزارت خارجه آلمان در پاسخ به دویچه وله می‌گوید که پاسخ مثبت یا منفی به درخواست ویزا را هر سفارتخانه بر اساس معیارهای بی‌طرفانه اتخاذ می‌کند؛ معیارهایی که در سراسر دنیا برقرار هستند.

متقاضی باید ثابت کند از پس هزینه زندگی در آلمان برمی‌آید یا کسی را در آلمان می‌شناسد که این هزینه‌ها را بر عهده می‌گیرد. همچنین دلیل اقامت متقاضی در آلمان هم باید قانع‌کننده باشد. به عنوان مثال درباره اعضای خانواده، همسر یا فرزندان باید نسبت خود با فرد مورد نظر در آلمان را ثابت کند.

بنا بر اعلام وزارت خارجه آلمان، درصد رد تقاضای ویزای کاری در آلمان در مجموع پایین است؛ در مقابل تقاضای ویزای خانوادگی بیشتر رد می‌شود. دلیل این موضوع این است که در مورد ویزاهای خانوادگی در بسیاری موارد مدارک جعلی به سفارتخانه ارائه می‌شود و عموما تضمینی وجود ندارد که فرد متقاضی از پس هزینه‌های زندگی در آلمان برآید.

ارائه مدارک جعلی به سفارتخانه‌های آلمان در آسیا و البته دیگر نقاط جهان مشکلی اساسی است. به همین دلیل آلمان تأیید مدارک از کشورهای مختلف، از جمله افغانستان، بنگلادش، هند و پاکستان را به دلیل عدم اعتماد متوقف کرده است. ایران، چین یا اندونزی در این فهرست نیستند.

یوخن اولتمر، کارشناس امور مهاجرت از دانشگاه اوسنابروک آلمان، معتقد است که اعتماد سفارتخانه‌های آلمان به نهادهای کشورهای میزبان نیز در صدور ویزا مؤثر است.

کلید واژه ها