فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

مطالبه‌ی آزادی بی قید و شرط و اطلاع‌رسانی شفاف از وضعیت سلامت فعالان عرب در زندان‌های اهواز

رادیو امید | 14:16 - 14.11.2018

بنا بر خبری که از سوی برخی از فعالان عرب در چند روز گذشته منتشر شد، ده‌ها تن از شهروندان عرب اهوازی که به اتهام ارتباط با حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز بازداشت شده بودند، بدون اطلاع قبلی به خانواده‌هایشان روز پنجشنبه ۱۷ آبان‌ماه به صورت دسته‌جمعی در زندان مرکزی اهواز اعدام شده‌اند. از روز گذشته تا کنون اخبار دیگری هم منتشر شده است و همچنین مقامات حکومتی هم خبر اعدام را تکذیب کرده اند. طبق خبرهای دریافتی از اهواز خانواده‌های اعدام‌شدگان تحت فشار قرار دارند و تردید و بی‌خبری آنان از عزیزانشان جو رعب و وحشت و نگرانی شدیدی را ایجاد کرده است.


چنین وضعیتی در مورد فعالان حقوق مدنی در اهواز بی سابقه نبوده است و همین موجب نگرانی عمیق خانواده‌های دستگیرشدگان شده است. به عنوان نمونه در تمامی موارد زیر همین روال تکذیب و انتشار اخبار ضد و نقیض وجود داشت:
هاشم شعبانی و هادی راشدی دو نفر از پنج فعال فرهنگی عرب محکوم به اعدام شهر رامشیر بودند که در ١٦ آذر ماه ١٣٩٢ از زندان کارون به مکانی نامعلوم منتقل شدند. خانواده های آنها بیش از ٥٠ روز از سرنوشت فرزندان خود بی خبر بودندو در نهایت خبر اعدام آنان منتشر شد.
در ١٢ آبان ١٣٩٢، غازی عباسی، عبدالرضا امیر خنافره، عبدالامیر مجدمی و جاسم مقدم پناه از اهالی فلاحیه (شادگان) پس از انتقال از زندان کارون به مکانی نامعلوم، اعدام شدند.
عبدالرحمان حیدریان، طاها حیدریان، عباس حیدریان و علی شریفی، چهار فعال عرب دیگر در ٢٩ خرداد ١٣٩١ پس از انتقال به مکانی نامعلوم اعدام شدند.

خانواده‌های تمامی دستگیرشدگان اهوازی و کسانی که اسامی آنان به عنوان اعدام‌شدگان در روزهای اخیر در رسانه‌ها منتشر شده است حق دارند در اولین فرصت تماس آزاد و حضوری با بستگان خود داشته باشند تا از سلامت آنان مطمئن شوند. حق تمامی دستگیرشدگان است که دسترسی به وکیل داشته باشند و از حقوق اولیه‌ی خود برخوردار باشند.

ضروری است که از حقوق اولیه‌ی مردم عرب در اهواز دفاع کنیم و دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است که زمینه‌ی برطرف شدن نگرانی خانواده‌های دستگیر شدگان را فوری فراهم کند و به دستگیری‌های گسترده و کور و انتقام‌جویانه پایان بدهد.

بر گرفته شده از خاکزدگان

کلید واژه ها