فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

مشکلات پناهندگان در ایران( از بیمه‌درمانی تا آموزش)

رادیو امید | 14:29 - 20.06.2018

هم زمان با فرا رسیدن ۳۰ خرداد روز جهانی پناهندگان چندین تن از پناهندگان افغانستانی در ایران به کمپین حقوق بشر در ایران گفتند که موضوع فقدان خدمات بیمه و مشکلات آموزشی مثل ثبت نام در مدارس از جمله مشکلات عمده‌ای است که پناهندگان در ایران با آن مواجهند.

پناهندگانی که دارای معلولیت هستند، با مشکلات بیشتری مواجه هستند. یک زن افغان که فرزندش دارای معلولیت است به کمپین گفت:«فرزندم توانایی حرکت کردن ندارد اما هیچ‌گونه خدماتی به او تعلق نمی‌گیرد و همه هزینه‌های او به عهده ماست. حتی برای تمدید کارت اقامت او هم از ما پول می‌گیرند.»

سازمان ملل روز ۲۰ ژوئن  برابر ۳۰خرداد را روز جهانی پناهندگان اعلام کرده است. بنابر آمار جهانی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل که در سال ۲۰۱۶ منتشر شده است ایران با بیش از نهصد هزار پناهنده در لیست پنج کشور اول پناهنده‌پذیر در دنیا قرار دارد. با این وجود پناهندگان در ایران برای رسیدن به بسیاری از نیازهای روزمره خود از جمله آموزش و بهداشت با مشکلات فراوانی روبرو هستند.

در قانون ایران خدمات ویژه‌ای برای پناهندگان معلول در نظر گرفته نشده است و قانون جدید حمایت از معلولان  که در اسفند ۹۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید نیز در مورد حقوق پناهندگان معلول سکوت کرده است. به همین علت این افراد علاوه بر مشکلاتی که سایر پناهندگان در ایران دارند مانند آموزش و بهداشت و اشتغال، به علت معلولیت‌شان نیز مورد تبعیض قرار می‌گیرند.

طبق آیین‌نامه پناهندگان مصوب سال ۱۳۴۲، «شخص پناهنده پس از قبولی پناهندگی از حقوق اتباع ایران» در موارد«استفاده از خدمات بهداشتی و فرهنگی و اجتماعی»، برخوردار است.

به گفته محسن غفوریان معاون آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در سال۱۳۹۵  بیش از دوهزار دانش‌آموز غیرایرانی که عمدتا افغان هستند در مدارس استثنایی  ثبت نام شده‌اند.

یک منبع مطلع در مورد ثبت نام دانش آموزان دارای معلولیت غیر ایرانی در این مدارس به کمپین گفت: «کودکان افغان در این مدارس پذیرش می‌شوند و مدارکی که احتیاج دارند مانند همان مدارس دولتی خواهد بود. اما مشکلات نانوشته مانند بهانه جا نداشتن مدرسه همیشه وجود دارد و طبیعتا این مشکلات برای افراد معلول بیشتر است.»

کلید واژه ها