فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

مسلمانان میانمار بار دیگر در دریای خون غرق شدند

رادیو امید | 09:38 - 29.08.2017

حدود 3 هزار مسلمان طی 3 روز در میانمار قتل عام شدند

سخنگوی شورای روهینگیای اروپا در گفتگو با خبرنگار آناتولی اعلام کرد که در حملات 3 روز اخیر ارتش میانمار در ایالت آراکان 2 تا 3 هزار مسلمان کشته شده اند.

دکتر آنیتا شاگ، سخنگوی شورای روهینگیای اروپا (ERC) اظهار داشت: در حملات 3 روز اخیر ارتش میانمار در ایالت آراکان 2 تا 3 هزار مسلمان کشته شده اند.

وی افزود: این قتل عام مسلمانان میانمار نسبت به سال 2012 و اکتبر گذشته صد برابر شده است. اوضاع هیچ گاه به این اندازه وخیم نبوده است.

سخنگوی شورای روهینگیای اروپا با بیان این که با یک نسل کشی آرام در آراکان مواجه هستیم، تصریح کرد: در قتل عامی که روز گذشته در روستای سائوپارای راتاهونگ صورت گرفت، بین 900 تا 1000 مسلمان کشته شدند و در این کشتار تنها یک پسربچه زنده مانده است.

شاگ که به عنوان یک پزشک در سوئیس کار می کند، گفت: به گزارش فعالان و منابع محلی در آراکان در روستاهای مختلف آن، دست کم 2 الی 3 هزار مسلمان توسط ارتش میانمار قتل عام شده اند.

وی افزود: بیش از 100 هزار غیرنظامی نیز آواره شده اند و 2 هزار مسلمان آراکانی در مرز میانمار- بنگلادش محصور مانده اند. این در حالی است که مرز بنگلادش نیز به روی مسلمانان بسته شده است.

گفتنی است وزارت امور خارجه ترکیه نیز روز شنبه گذشته با انتشار بیانیه ای نسبت به وقایع پس از حمله به نیروهای امنیتی در ایالت راخین میانمار که منجر به کشته شدن شمار زیادی شد، ابراز نگرانی کرد.

سازمان ملل متحد نیز مسلمانان میانمار را که از طرف دولت این کشور از حقوق شهروندی محروم شده اند، را به عنوان «اقلیت دینی که در معرض بیشترین ظلم های انسانی در جهان قرار دارند» می شناسد.

در همین راستا، نور الاسلام، رئیس سازمان ملی آراکان روهینگیا (ARNO) در مقر این سازمان در لندن در گفتگو با خبرنگار آناتولى تاكيد كرد: بايد کمسیون مستقلى برای بررسی کشتار مسلمانان در ایالت آراکان میانمار و همچنین اجراى توصیه های گزارشگر ویژه سازمان ملل درمورد مسلمانان روهینگیا كه به رهبری کوفی عنان تهیه شده است، تشكيل شود.

هلا کیاو، رئیس شورای روهنگیای اروپا هفته گذشته در گفتگو یی تاکید بر: اعزام نیروهای جدید به منطقه مونگداو ایالت آراکان از سوی دولت میانمار نشان می دهد که نسل کشی در روهنگیا تشدید خواهد شد. از اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و کشورهای منطقه می خواهیم برای جلوگیری از نابودی جامعه روهنگیا به دولت میانمار فشار بیاورند.

گفتنی است در پی بروز درگیری در ایالت میانمار در سال 2012 میان بوداییان و مسلمانان تراژدی روهینگیا برملا شد. در این درگیری ها شمار بسیاری که اغلب آنها را مسلمانان تشکیل می دادند، کشته شدند؛ صدها خانه و محل کار سوزانده شده و هزاران نفر به دلیل وقایع خشونت بار مجبور به ترک این منطقه شدند.

در این راستا، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز به دنبال اعزام نیروهای مذکور با انتشار اطلاعیه ای این اتفاق را نگران کننده دانست و دولت میانمار و نیروهای امنیتی این کشور را به آرامش و احترام به حقوق بشر در خلال اجرای تدابیر امنیتی در آراکان فراخواند.

خبر گزاری آناتولی

کلید واژه ها