فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

مراکش از فهرست مقاصد سفر ایرانی ها حذف شد

رادیو امید | 10:18 - 11.05.2018

 

حرمت الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران اعلام کرد که به دنبال قطع روابط دیپلماتیک مراکش با ایران، این کشور از فهرست مقاصد سفر ایرانی‌ها حذف شد.

به گزارش خبرگزاری حکومتی “ایسنا”، وی در این باره گفت: با توجه به تعطیلی سفارتخانه‌ها و توقف صدور ویزا، امکان سفر به ایران و مراکش از اتباع دو کشور گرفته شده است.

رفیعی در خصوص توقف اجرای تورهای مراکش که در چند سال اخیر شمار آن‌ها رو به افزایش بود، افزود: روابط دیپلماتیکی که وجود ندارد، از طرفی با فضای سیاسی ملتهبی روبه‌رو هستیم، بنابراین آژانس‌ها به حذف این مقصد روی می‌آورند. این‌طور نیست از جایی دستورالعملی اعلام شود، وقتی کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌ها بسته هستند، راهی هم برای گرفتن ویزا وجود ندارد و امکان سفر هم فراهم نیست.

وی در ارتباط با وضعیت سفر خارجی ایرانی‌ها پس از نوسانات ارز و تصمیم‌های اخیر در توزیع ارز مسافرتی اظهار داشت: در حال حاضر موضوع فقط حذف سفر مراکش نیست، از آن‌جا که تورها به خاطر گرانی و کمیابی ارز از رونق افتاده‌اند، شاید دیگر مقاصد خارجی نیز اتوماتیک حذف شوند، چون وضعیت ارز چندان به سامان نیست، قیمت دلار در بازار مشخص نیست و تهیه ارز برای مسافران دشوار شده است.

گفتنی است روز اول ماه مه ناصر بوریطه، وزیر امور خارجه مراکش اعلام کرد که به دلیل روابط میان حزب‌الله لبنان و جبهه پولیساریو صحرای غربی که تهدید کننده امنیت و ثبات در مراکش است، این کشور رابطه خود با ایران را قطع می کند.

از سوی دیگر، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اظهارات وزیر خارجه مراکش مبنی بر همکاری یکی از دیپلمات‌های ایرانی با جبهه پولیساریو را رد کرد و آن را کاملا بی‌اساس و مردود دانست. 

در این راستا، مصطفی الخلفی، سخنگوی دولت مراکش روز گذشته در مصاحبه ای اظهار داشت: “اعضای جبهه پولیسارویو از پاسپورت دیپلماتیک ایران برای شرکت در جلسات بین المللی استفاده می کنند و این گذرنامه ها توسط یکی از کارکنان سفارت ایران در الجزایر تامین شده است. امنیت ملی خط قرمز ماست و برای حفظ آن هرآنچه لازم است انجام خواهیم داد”. 

الخلفی با اشاره به اینکه قطع روابط دیپلماتیک کشورش با ایران به دلیل “حمایت تسلیحاتی و آموزشی حزب الله لبنان از جبهه پولیسارو” است، تصریح کرد: “این تصمیم برای حفاظت از حق حاکمیت و منافع ملی مراکش است. در خلال سال های 2009 تا 2016 نیز با ایران ارتباط دیپلماتیک وجود نداشت و تصمیم اخیر ارتباطی با فضای بین المللی شکل گرفته علیه ایران ندارد”. 

لازم به ذکر است رباط پیشتر نیز در مارس 2009 به صورت یک‌جانبه روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرده بود. وزارت خارجه مراکش در آن زمان دلیل این قطع رابطه را “موضع غیرقابل قبول از طرف ایران علیه مراکش و دخالت در امور دینی داخلی مراکش” که بیش از 99 درصد جمعیتش اهل تسنن هستند، توصیف کرده بود.

کلید واژه ها