فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

مراکز «آنکر» برای ثبت نام و اسکان متقاضیان پناهجویی در آلمان شروع به کار کرد

رادیو امید | 11:21 - 02.08.2018

هفت مرکز موسوم به «آنکر» برای ثبت نام و اسکان متقاضیان پناهجویی در ایالت بایرن آلمان شروع به کار کرده‌اند. قرار است این مراکز روند پناهجویی را تسریع کنند. با این حال این برنامه با انتقادات زیادی روبروست. از روز چهارشنبه ا اوت (۱۰ مرداد) اولین مراکز بحث‌برانگیز «ورود، توزیع منطقه‌ای، تصمیم و بازگشت» پناهجویان در سراسر آلمان که به اختصار ANKER (آنکر) نامیده می‌شود در ایالت بایرن راه‌اندازی شده است.

این مراکز به منظور تسریع روند پناهجویی و همچنین اخراج یا بازگشت تعدادی از آن‌ها که درخواستشان با پاسخ منفی روبرو شده و حق اقامت ندارند دائر شده است.

یواخیم هرمان، وزیر داخلی ایالت بایرن از حزب سوسیال‌مسیحی همزمان با شروع به کار این مراکز گفت، از طریق تمرکز دوایر مختلف در این مراکز سعی شده که به روند پناهندگی شتاب و شفافیت بیشتری بخشیده شود. مراکز آنکر در شهرهای دونائوورت، مانشینگ، سیرندورف، رگنسبورگ، دگندورف، بامبرگ و شواین‌فورت مستقر شده‌اند. در این مراکز اداره فدرال مهاجرت و پناهجویی (Bamf)، اداره فدرال کار آلمان، ادارات مربوط به امور جوانان و مقام‌هایی از دستگاه قضایی و اداره امور خارجیان با یکدیگر همکاری می‌کنند.

ظرفیت این مراکز برای اسکان پناهجویان حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر است. تعدادی از ‌این مراکز نیز اقامت‌گاه‌های وابسته‌ای در دیگر شهرها دارند.

ایجاد مراکز آنکر بخشی از برنامه جامع هورست زهوفر، وزیر کشور و رئیس حزب سوسیال‌مسیحی برای پناهجویان است. این طرح از تأیید دولت ائتلافی آلمان برخوردار است اما در حال حاضر تصمیم به اجرای آن در سطح ایالت‌ها گرفته می‌شود. بسیاری از ایالت‌ها تا کنون در این مورد تصمیم قطعی نگرفته‌اند، اما ایالت آزاد بایرن اجرای آن را آغاز کرده است.

قرار است این طرح برای شش ماه به صورت آزمایشی به اجرا در بیاید و بعد نخستین ارزیابی انجام گیرد. در آن زمان است که دولت آلمان در صورت حمایت ایالت‌ها بستر قانونی این برنامه را فراهم خواهد کرد.

این طرح از منتقدانی نیز برخوردار است. برخی از منتقدان می‌گویند‌، معلوم نیست که این برنامه بتواند واقعا روند پناهجویی را تسریع کند. برای مثال در مورد پناهجویانی از کشور جنگ‌زده سوریه روند شتاب خواهد گرفت، اما در مورد پناهجویان افغانستان پروند‌ه‌ها همچنان بغرنج و زمان‌بر باقی خواهند ماند.

برخی نیز می‌گویند، این مراکز بسته و منزوی هستند و مناطق اطراف خود را تحت تأثیر قرار خواهند داد. ساکنان و باقی جامعه به این اماکن که در خود افرادی بیکار، عاری از چشم‌اندازی روشن برای آینده، بی‌پول و فاقد آموزش زبان آلمانی را جای داده به عنوان زندانی مجزا خواهند نگریست که قطعا مشکلاتی را به‌وجود خواهد آورد.

با این حال هورست زهوفر وعده داده که به منظور جلوگیری از مشکلات احتمالی حداکثر اقامت پناهجویان در این مراکز یک سال و نیم باشد.

کلید واژه ها