فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

مدت زمان دریافت ویزا برای ایرانیانی که برای تحصیل به آلمان میروند

رادیو امید | 09:59 - 16.10.2018

ایرانیانی که قصد دارند برای تحصیل یا پژوهش دانشگاهی به آلمان بروند باید بیش از یک سال در انتظار دریافت ویزا باشند. مدت انتظار پاکستانی‌ها برای دریافت روادید آلمان شش ماه است.

 

 

 

به گزارش هفته‌نامه‌ی آلمانی «اشپیگل» فراکسیون حزب سبزها در پارلمان آلمان از دولت، در رابطه با اعطای ویزا برای تحصیل یا پژوهش در دانشگاه‌های این کشور طرح سؤال نموده است.

در پاسخی که دولت ارائه کرده، آمده است که زمان انتظار متقاضیان این گونه روادید‌ها به عوامل گوناگونی بستگی دارد. مهم‌ترین عامل، تناسب شمار متقاضیان و امکانات سفارتخانه‌‌های آلمان است. بر اساس گزارش اشپیگل، در سال‌های اخیر تعداد متقاضیان ویزاهای تحصیلی یا پژوهشی آلمان در کشورهای گوناگون افزایش چشمگیری داشته است.

در فهرست نوبت انتظار برای دریافت این گونه روادیدهای آلمان، ایران در راس قرار گرفته است. ایرانیان باید بیش از یک سال منتظر رسیدگی به تقاضای ویزایشان باشند.

پس از ایران، صربستان (۲۵ هفته انتظار) و سپس پاکستان (با ۲۴ هفته) در فهرست نوبت انتظار ویزای تحصیلی یا پژوهشی برای آلمان قرار گرفته‌اند.

دولت آلمان در سال‌های اخیر بارها اعلام کرده است که در آینده نیاز مبرمی به نیروهای متخصص غیرآلمانی خواهد داشت، به همین جهت تلاش می‌کند که با تصویب قوانین جدید، زمینه را برای جذب متخصصان و پژوهشگران خارجی ایجاد کند.

احزاب دولت ائتلافی آلمان توانستند اوایل اکتبر سال جاری در باره‌ی رئوس سیاست مهاجرپذیری آلمان به توافق برسند. الگوی آلمان در این زمینه قوانین کشورهایی مانند کانادا یا نیوزلند است.

کلید واژه ها