فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

محکوم شدن یک ایرانی-آمریکایی، به اتهام تلاش برای ارسال موشک به ایران، به 25 سال زندان

رادیو امید | 15:50 - 15.03.2018

یک دادگاه فدرال در منهتن نیویورک یک مرد ایرانی‌ـ‌آمریکایی را به جرم تلاش برای خرید موشک‌های زمین به هوا و قطعات هواپیما با هدف ارسال به ایران، به ۲۵ سال زندان محکوم کرد.

لورتا پریسکا،قاضی فدرال بخش منهتن نیویورک، رضا اولنگیان، ۵۷ ساله، را در ارتباط با اتهامات وارده، مجرم شناخت. رضا اولنگیان به حداقل مجازات ممکن براساس قوانین فدرال محکوم شده است.

دادستان ها خواستار مجازاتی بیش از حداقل ممکن برای رضا اولنگیان بودند، اما قاضی پریسکا گفته است که به نظرش مجازات طولانی تر ضرورتی ندارد. با این حال، وکلای مدافع رضا اولنگیان گفته اند که به حکم دادگاه فدرال اعتراض خواهند کرد.

شایان ذکر است که، رضا اولنگیان در سال ۱۹۷۹ به آمریکا رفت و در ۱۹۹۹ شهروندی این کشور را به دست آورد، اما در سال ۲۰۱۲ در کشور استونی دستگیر و به آمریکا مسترد شد. این شهروند ایرانی‌ـ‌آمریکایی در تور سازمان مبارزه با قاچاق آمریکا گرفتار شد.

 آقای اولنگیان در اوکراین با یک خبرچین سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا که خود را دلال روسی تسلیحات جا زده بود، دیدار کرد تا از او موشک‌های زمین به هوا و قطعات مختلف هواپیماهای نظامی خریداری کند.

در گفت‌وگوهای شنودشده و ایمیل‌های میان این دو، آقای اولنگیان قصد خود برای صدور این تسلیحات به ایران را با خبرچین مطرح کرده است.

دادستان‌ها در نیویورک گفته‌ بودند که این شهروند ایرانی‌ـ‌آمریکایی ابتدا خواستار خرید ده موشک زمین به هوا و ده‌ها قطعه هواپیماهای نظامی شده بود و سپس گفته بود که حداقل ۲۰۰ موشک خواهد خرید.

به گفته دادستان‌ها در نیویورک، رضا اولنگیان در سال ۲۰۰۷ هم برای خرید ۱۰۰ موشک با هدف ارسال آنها به ایران اقدام کرده بود تا سود مالی کلانی را نصیب خود کند.

این در حالی است که وکیل این شهروند ایرانی‌ـ‌آمریکایی گفته است که او قصد داشت «با یک قرارداد روی کاغذ دولت ایران را گیر بیندازد و نشان دهد آنها واقعا چکاره هستند».

کلید واژه ها