فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

محکومیت فرشته طوسی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه علامه به یکسال و نیم حبس

رادیو امید | 13:55 - 03.07.2018

 

فرشته طوسی، دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی به یکسال و نیم حبس و ۲ سال ممنوعیت از فعالیت محکوم شده است.

اتهام فرشته طوسی تبلیغ علیه نظام به علت حضور در یکی از مراسم های ۱۶آذر ۹۵ دانشگاه علامه طباطبایی عنوان شده است!

دانشجویان اعلام کردند در مورد حکم فرشته طوسی آیا دانشگاه آیین نامه و کمیته انضباطی ندارد. پرسش این است که اگر هم با حضور در یک مراسم جرمی صورت گرفته باشد! چه کسانی و چگونه اجازه ورود نهادهای امنیتی به پرونده های دانشجویان از جمله خانم فرشته طوسی را داده اند؟!

وزارت علوم اولین ارگانی است که باید پاسخگو باشد.

شورای صنفی دانشجویان در جوابیه‌ای به دادستان تهران نکاتی را عنوان نموده است که روز گذشته در آژانس ایران خبر منعکس شده است. برخی از محورهای این جوابیه در پی می آید:

۱_اولا که قریب به اتفاق دانشجویان و فعالین صنفی بازدداشت شده ، نه در جریان اعتراضات دیماه بلکه از درب منزل ها و خوابگاه ها و دانشگاه هایشان بازداشت شده اند ، لذا ربط مستقیم آن ها به حوادث دیماه مشخص نیست.

۲_ به فرض که تعدادی از دانشجویان در جریان اعتراضات دستگیر شده باشند ؛ بارها اعلام کرده ایم: دانشجویان از جامعه خود بیگانه نیستند. حوادث دی ماه اعتراضی به وضعیت اقتصادی و معیشتی جامعه بود. دانشجویان بخشی از جامعه اند که سیاستگذاری های آموزشی دولت ها و افزایش هزینه های تحصیل، شرایط را بر آن ها سخت تنگ کرده است . انتقاد و اعتراض حق قانونی و مصرح افراد جامعه است.

ب: دادستان تهران مدعی شده اند که تاکنون ۵ نفر از دانشجویان حکم خورده را شناسایی کرده اند.

۱_ در جریان حوادث دی ماه بر اساس آمار و مصاحبه های رسمی مقام های مسئول ، بیش از ۳۰۰ دانشجو در سرتاسر کشور بازداشت شده اند.

۲_ تعداد احکام صادر شده برای فعالین صنفی-دانشجویی نیز بیشتر از این عدد است . تعداد احکام صادر شده برای دانشجویانی که تنها از تریبون شوراهای صنفی دانشجویان اعلام شده است نیز بیشتر از این عدد است. بگذریم از اینکه چگونه انسان ها به عدد تبدیل شده و تقلیل داده می شوند!؟

۳_ بسیاری از دانشجویان در نقاط مختلف کشور بازداشت شده اند که نام و نشانی از آن ها در دست نیست . آن ها که نه دسترسی به رسانه و تریبونی دارند ، نه دانشجوی دانشگاه های بزرگ بوده اند . تلاش شوراهای صنفی دانشجویان برای کسب اطلاع از وضعیت اکثر آن ها تاکنون بی نتیجه مانده است و این برای ما یک کابوس بزرگ است . بدون شک اولین مراجع عالم و آگاه به وضعیت آن ها قوه قضاییه ، دادستانی و وزارت علوم است نه کس دیگر .

۴_ نگرانی هایی وجود دارد که روند احضار دانشجویان به دادگاه متوقف نشده باشد و دیگر دانشجویان بازداشت شده نهاد دانشگاه نیز به دادگاه ها فراخوانده شوند و با احکام سنگین قضایی مواجه کنند.

کلید واژه ها