فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

محدودیت ویزای اتحادیه اروپا برای کشورهای مبدا پناهجویان

رادیو امید | 14:56 - 30.10.2017

شماری از کشورهایی که در پذیرش پناهجویان رد شده خود همکاری نکنند، با محدودیت دریافت ویزای اروپا مواجه می شوند. حزب چپ های آلمان این اقدام را مشابه روش دونالد ترامپ می داند.

روزنامه “ولت ام زونتاگ” گزارش داده است که اتحادیه اروپا مصمم است شماری از کشورها را با محدودیت دریافت ویزا این قاره مواجه کند. این تصمیم به دلیلی روی دست گرفته شده است که شماری از کشورها در پذیرش شهروندانشان که در اتحادیه اروپا پناهندگی دریافت نکرده اند، همکاری نمی کنند.

توافقی که میان اتحادیه اروپا و بنگله دیش صورت گرفته است منجر به این تهدید شده است.

به نقل از نسخه نشر شده “ولت ام زونتاگ”، ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا به این امر توافق کرده اند که صدور ویزا برای شهروندان کشورهایی که از همکاری در پذیرش پناهجویان رد شده سرپیچی کنند، دشوارتر شود.

مقام ها در کمیسیون اتحادیه اروپا در گفتگو با این روزنامه پذیرفته اند که تهدید عدم صدور ویزا در نتیجه یک معامله با بنگه دیش صورت گرفته است. بر بنیاد توافق انجام شده، مقامات در این کشور متعهد شده اند که روش های معیاری ادغام مجدد پناهجویان را در کشورهایشان عملی کنند.

در فصل بهار، اکثریت پناهجویانی که از طریق بحیره مدیترانه با عبور از لیبیا به ایتالیا رسیدند، شهروندان بنگله دیش بودند. این روزنامه همچنان تصریح کرد که اتحادیه اروپا سرگرم رایزنی و پیشبرد توافقات همسان با شماری از کشورهای افریقایی نیز می باشد.

توماس دیمیزیر، وزیر داخله آلمان از تصمیم اتحادیه اروپا استقبال کرد و در گفتگو با روزنامه “ولت ام زونتاگ” ابراز داشت: «در خصوص اخراج پناهجویان رد شده هرگاه مشکلات منظم ایجاد می گردد، تنها منطق همین است که شرایط ورود برای مردم از چنین کشورهایی محدودتر گردد».

دیمیزیر همچنان توضیح داد که این اقدام به گونه مشخص مقامات و دیپلومات های چنین کشورها را هدف قرار خواهد داد.

آینده ای برای پناهجویان اخراج شده افغان نیست

وزیر داخله فدرال آلمان اشاره کرد که توافقات انجام شده با بنگله دیش ثابت می سازد که روش فشار از طریق محدودیت صدور ویزا زمانی موثر واقع می شود که “دولت های عضو اتحادیه اروپا با هم یکجا عمل کنند”.

یوآخیم هیرمن، وزیر داخله ایالت بایرن از تاکتیک تازه به عنوان “یک رویکرد مهم” یادآوری کرده است. به بیان هیرمن، روند ادغام مجدد پناهجویان رد شده “به گونه اخص با کشورهای افریقایی” با دشواری هایی مواجه خواهد شد. یوآخیم هیرمن گفت: «اتحادیه اروپا و حکومت آلمان باید فشار را بر کشورهای یادشده افزایش بدهند».

حزب سوسیال مسیحی آلمان که از آن به عنوان حزب همکار دموکرات مسیحی به رهبر انگلا مرکل یاد می شود، مدتی می شود که در تلاش است تا سقف مشخص برای ورود پناهجویان به آلمان را تعیین کند. این تلاش های به گونه بی پیشینه زمانی بالا گرفت که این جناح سیاسی آرای بیشتری را در انتخابات عمومی سال جاری از دست داد و بر خلاف حزب راستگرای “بدیل برای آلمان” نسبت به گذشته پیشی گرفت.

اما حزب چپ های آلمان با این دیدگاه مخالفت خود را اعلام کرده است. کاتیا کیپینگ، رئیس این جناح سیاسی آلمان گفته است: «حزب چپ ها از اعمال محدودیت در صدور ویزا به هدف ادغام مجدد پناهجویان رد شده در کشورهایی که همکاری نمی کنند، حمایت نمی کند. چرا که این اقدام افرادی دیگر را مانند گردشگران، دانش آموزان و کسانی که می خواهند در اینجا کار کنند را آسیب می رساند».

با بیان کاتیا “اتحادیه اروپا روش های پرسش برانگیز ترامپ را روی دست می گیرد که جبران سیاست های نادرست دولت هایشان را آنان باید بپردازند”.

کلید واژه ها