فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

قطع همکاری آمریکا با برنامه مهاجرتی سازمان ملل

رادیو امید | 11:15 - 04.12.2017

 نماینده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد که دولت آمریکا همکاری خود در تدوین بسته‌ی حمایتی از پناهجویان و مهاجران را متوقف می‌کند،پیش از این آمریکا از همکاری با یونسکو خارج شده بود.

ایالات متحده پیش از این از یونسکو و پیمان اقلیمی پاریس خارج شده بود. حال نوبت به قطع همکاری با پروژه‌ی جهانی دیگری است. این بار موضوع بر سر تفاهم‌نامه‌ای بین‌المللی برای حمایت بیشتر از پناهجویان و مهاجران است.
بنا بر اعلام دفتر نمایندگی ایالات متحده در سازمان ملل متحد، دولت آمریکا همکاری خود در تدوین بسته‌ی حمایتی از پناهجویان و مهاجران را متوقف می‌کند. نمایندگی آمریکا روز شنبه (۲ نوامبر/ ۱۱ آذر – به وقت محلی) این تصمیم را به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، اطلاع داد.
۱۹۳ کشور در مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر سال گذشته (۲۰۱۶) یکصدا تفاهم‌نامه‌ای با هدف حمایت بهتر از پناهجویان و مهاجران تصویب کردند. بر اساس این تفاهم‌نامه که از نظر حقوقی الزام‌آور نیست، قرار شد از مهاجران و از کشورهایی که بیش از همه پناهجو می‌پذیرند، بیشتر حمایت شود. تفاهم‌نامه یادشده همچنین مبنای بسته‌ی حمایتی جهانی از پناهجویان و مهاجران است‌؛ بسته‌ای که بناست کار تدوین آن تا پایان سال ۲۰۱۸ به پایان برسد.
واشینگتن مفاد تفاهم‌ نامه‌ی یادشده را “مخالف” سیاست‌های مهاجرپذیری و پناهجوپذیری ایالات متحده ارزیابی کرده است. طبق اعلام نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، تفاهم‌نامه‌ی مزبور “مفاد عدیده‌ای” در بر دارد که با سیاست مهاجرپذیری و پناهجوپذیری دولت آمریکا و همچنین با “اصول مهاجرپذیری” رئیس جمهور دونالد ترامپ هم‌راستا نیست. ترامپ به همین دلیل تصمیم گرفته به همکاری کشورش در روند تدوین بسته‌ی یادشده پایان دهد.
فرستاده دا‌ئم ایالات متحده در سازمان ملل ضمن تاکید بر ادامه‌ی حمایت “سخاوتمندانه” کشورش از مهاجران و پناهجویان در سراسر دنیا گفته است: «ما درباره چگونگی محافظت از مرزهایمان و اینکه چه کسی مجاز است به کشورمان وارد شود، خود تصمیم می‌گیریم.» به گفته‌ی نیکی هیلی، «رویکرد جهانی» تفاهم‌نامه‌ی تصویب‌شده در مجمع عمومی سازمان ملل موسوم به “تفاهم‌نامه‌ی نیویورک” با سیاست‌های دولت آمریکا «قابل انطباق نیست».
سومین خروج
دونالد ترامپ که با شعار “اول آمریکا” سر کار آمده، از آغاز رویکرد مثبتی به پیمان‌نامه‌های چندجانبه‌ی کشورش نداشته است. ایالات متحده اوایل اکتبر سال جاری (۲۰۱۷) اعلام کرد که می‌خواهد در پایان سال از سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی وابسته به سازمان ملل (یونسکو) خارج شود. این کشور دلیل خود را هم ملاحظات مالی و هم “مواضع ضداسرائيلی یونسکو” عنوان کرد.
آمریکا در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما در سال ۲۰۱۱ کمک به یونسکو را متوقف کرد، به همین دلیل از سال‌ها پیش در این نهاد حق رأی نداشت. سازمان ملل در ۳۱ اکتبر همان سال به عضویت کامل تشکیلات خودگردان فلسطینی رأی داده بود. یونسکو نخستین زیرمجموعه سازمان ملل بود که عضویت فلسطینیان را پذیرفت.
آمریکا همچنین از پیمان اقلیمی پاریس خارج شده است. دونالد ترامپ گفته بود که خروج از این پیمان از نابودی میلیون‌ها فرصت شغلی جلوگیری می‌کند و موجب میلیاردها دلار صرفه‌جویی می‌شود.

کلید واژه ها