فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

قطعات مشکوک موشکی آماده ارسال به ایران، در فرودگاه لندن کشف شد

رادیو امید | 15:03 - 03.08.2018

پرسنل خدمات مرزی فرودگاه «هیثرو» لندن در بازرسی‎های انجام شده از بارهای یک هواپیما، چند حلقه لاستیکی «O-Ring» با کاربرد دوگانه کشف کردند که می‎تواند به عنوان قطعات کلاهک موشکی مورد استفاده قرار بگیرد. این قطعات قرار بوده به ایران ارسال شوند.

وبسایت روزنامه استاندارد با اعلام این خبر می‎نویسد به نظر می‎رسد این قطعات برای استفاده در صنعت نفت ایران فرستاده می‎شدند اما بازرسان به آنها مشکوک شده و احتمال دادند که برای ساخت موشک نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

از آنجا که ارسال قطعات کاربردی در صنایع تسلیحاتی به ایران ممنوع و اقدامی مجرمانه است تحقیقات در این مورد ادامه دارد.

مونیک رنچ معاون دفتر مرزی بریتانیا در فرودگاه هیثرو گفته «ما چند حلقه لاستیکی O-ring را پیدا کردیم. حلقه‎های لاستیکی که می‎توانند به عنوان قطعه‎ای بین لوله‎ها نصب شوند تا از نشت جلوگیری شود. آنها می‎توانند در صنعت نفت استفاده شوند، اما می‎توانند برای کلاهک‎های موشکی و غیره نیز استفاده شوند. کارکنان ما مانع فرستادن آنها به ایران شدند.»

به گفته او به نظر می‎رسد، این قطعات قرار بوده به پالایشگاه‎ نفت در ایران ارسال شود. اداره گمرک انگلستان بررسی پرونده را آغاز کرده است.

در این گزارش آمده طبق قوانین فروش، تحویل، انتقال و یا صادرات کالاها و تکنولوژی‎های مرتبط با تسلیحات موشکی به ایران تحت تحریم‌های اعمال شده توسط انگلیس و سایر کشورها ممنوع است.

رسانه‎های داخل کشف این حلقه‎ها را «فضا سازی» و «خبرسازی» نامیده‎اند.

برگرفته شده از کیهان لندن

کلید واژه ها