فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

فیلترینگ تلگرام و تنش های ایجاد شده در درون نظام

رادیو امید | 14:52 - 06.04.2018

 

پس از گسترش یافتن اعتراض‌های دی‌ماه سال گذشته که در روز هفتم دیماه از مشهد با شعارهای ضد گرانی شروع شد و بسرعت در بیش از 100 شهر و روستا با شعارهای ضد حکومتی گسترش و ادامه یافت، حاکمان جمهوری اسلامی وحشت زده از انتشار فیلمها و عکسهای تظاهرات سراسری در شبکه های اجتماعی به ویژه تلگرام، تصمیم گرفتند پیام‌رسان تلگرام را فیلتر کنند.

با فیلتر شدن تلگرام دعواهای باندها و جناح های نظام بر سر فیلتر کردن و یا فیلتر نکردن پیام رسان تلگرام اوج گرفت.
حسن روحانی رئیس جمهور نظام گفته بود که این فیلترینگ تلگرام نباید دائمی شود. رئیس قوه قضائیه هم گفته بود با فیلترینگ فضای مجازی موافق نیست اما خواهان “مدیریت صحیح و شفاف پیام‌رسان‌ها” است.
با گذشت 10 روز از فیلتر شدن تلگرام و فروکش شدن تظاهرات سراسری مردم در روز 22 دیماه 97 شبکه پیام رسان تلگرام رفع فیلتر شد.

اما باند خامنه ای و خود شخص خامنه ای با دیدن شعارهای ضد حکومتی و شعار مرگ بر خامنه ای که به صورت گسترده در شبکه های اجتماعی اینترنتی به بویژه در تلگرام منتشر شد همچنان بر فیلترینگ پافشاری کرده و شبکه های پیام رسان داخلی را تبلیغ میکنند.

این مسئه تنش زای فیلترینگ در حالیست که به گفته پاول دوروفمدیرعامل تلگرام در ایران 40 میلیون کاربر به‌طور فعال از آن استفاده می‌کنند و بیش از 200 هزار کاربر تلگرام از این طریق کسب در آمد مینمایند.

اخیرا علاالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس از فیلترینگ تلگرام تا پایان فروردین ماه خبر داده است و گفته است که این تصمیمی است که در بالاترین سطح اتخاد شده و تلگرام جای خود را به یک سامانه مشابه ملی خواهد داد.
به گفته بروجردی این موضوع از نظر امنیت ملی ما مهم است نقش تلگرام در بحرانهای سال گذشته مخرب بود وقتی تلگرام از مدار خارج شد مردم به یک سامانه ملی روی می آورند.

حسن روحانی در واکنش به موضع علاالدین بروجردی و خبر فیلتر شدن تلگرام “تا پایان فروردین‌ماه” گفت: «بنای نظام بر رفع انحصار از فضای پیام‌رسانها بوده است نه فیلتر و بستن فضای مجازی».

اما علاءالدین بروجردییک روز بعد از اینکه از تصمیم فیلتر شدن تلگرام تا “پایان فروردین‌ماه” خبر داده بود گفت:«بخشی از تهدیدهای امنیت کشور در تلگرام رقم می‌خورد». وی همچنین گفته بود که پیام‌رسان تلگرام جای خود را به یک “سامانه مشابه ملی” خواهد داد. این اظهارات که پیش از این از سوی حمیده زرآبادی و محمدرضا نجفی، نمایندگان قزوین و تهران در مجلس نیز ابراز شده بود، با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شد که همچنان ادامه دارد.

رمضانعلی سبحانی‌فر، رئیس کمیته ارتباطات مجلس، یکشنبه گذشته ضمن تکذیب تعیین زمانی مشخص برای فیلترینگ تلگرام، تاکید کرده بود که باید از انتشار اخباری که “امنیت روانی جامعه” را مخدوش می‌کند خودداری کرد.

محمود صادقی، از نماینده های اصلاح‌طلب تهران در مجلس نیز در واکنش به خبر فیلترینگ تلگرام گفته بود: «طبق اطلاعات حاصل از تماس با مسئولان ذیربط، تاکنون نه شورای‌عالی فضای مجازی نه هیچ مرجع دیگری مصوبه‌ای درباره فیلترینگ تلگرام نداشته است». برخی دیگر از نمایندگان مجلس نیز به اظهارات بروجردی واکنش نشان داده و پخش چنین خبرهایی را “بازی با روان مردم” دانسته بودند.

فاطمه سعیدی، عضو هیأت رئیسه فراکسیون امید، امروز سه‌شنبه به خبرگزاری ایلنا گفت که فیلتر شدن تلگرام “منجر به استفاده از نمونه داخلی نمی‌شود”.

طیبه سیاوشی، دیگر نماینده مجلس نیز در گفت‌وگو با سایت “رویداد ۲۴” از جمله با اشاره به مخالفت اکثریت مجلس با مسدودسازی تلگرام و “محدود کردن آزادی بیان” گفت که وزیر ارتباطات دولت روحانی نیز در پاسخ به پرسش او، “به‌شدت” با فیلترینگ تلگرام “به عنوان تنها راهکار” مخالفت کرده است.

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس از فیلترینگ تلگرام تا پایان فروردین ماه خبر داد.

علاالدین بروجردی به شبکه خبر گفت این تصمیمی است که در بالاترین سطح اتخاد شده و تلگرام جای خود را به یک سامانه مشابه ملی خواهد داد.

به گفته بروجردی این موضوع از نظر امنیت ملی ما مهم است نقش تلگرام در بحرانهای سال گذشته مخرب بود وقتی تلگرام از مدار خارج شد مردم به یک سامانه ملی روی می آورند.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، بیش از سه سال است از عمر تلگرام می‌گذرد؛ سرویس پیام‌رسانی که طبق گفته پاول دوروف مدیرعامل آن، تنها در ایران 40 میلیون کاربر دارد که به‌طور فعال از آن استفاده می‌کنند.

روحانی در مخالفت با فیلترینگ تلگرام: کام مردم را تلخ نکنید
روحانی در واکنش به خبر فیلتر شدن تلگرام “تا پایان فروردین‌ماه” گفت: «بنای نظام بر رفع انحصار از فضای پیام‌رسانها بوده است نه فیلتر و بستن فضای مجازی».

علاءالدین بروجردی که شنبه گذشته از تصمیم فیلتر شدن تلگرام تا “پایان فروردین‌ماه” در “بالاترین سطح” حاکمیت خبر داده بود، یک روز بعد از آن نیز در دفاع از سخنان خود گفت: «بخشی از تهدیدهای امنیت کشور در تلگرام رقم می‌خورد».

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین گفته بود که پیام‌رسان تلگرام جای خود را به یک “سامانه مشابه ملی” خواهد داد. این اظهارات که پیش از این از سوی حمیده زرآبادی و محمدرضا نجفی، نمایندگان قزوین و تهران در مجلس نیز ابراز شده بود، با واکنش‌های متفاوتی در ایران روبه‌رو شد که هنوز هم ادامه دارد.

رمضانعلی سبحانی‌فر، رئیس کمیته ارتباطات مجلس، یکشنبه گذشته ضمن تکذیب تعیین زمانی مشخص برای فیلترینگ تلگرام، تاکید کرده بود که باید از انتشار اخباری که “امنیت روانی جامعه” را مخدوش می‌کند خودداری کرد.

محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب تهران نیز در واکنش به خبر فیلترینگ تلگرام گفته بود: «طبق اطلاعات حاصل از تماس با مسئولان ذیربط، تاکنون نه شورای‌عالی فضای مجازی نه هیچ مرجع دیگری مصوبه‌ای درباره فیلترینگ تلگرام نداشته است». برخی دیگر از نمایندگان مجلس نیز به اظهارات بروجردی واکنش نشان داده و پخش چنین خبرهایی را “بازی با روان مردم” دانسته بودند.

پیشنهاد نظرسنجی

از تازه‌ترین واکنش‌ها به احتمال فیلترینگ تلگرام، می‌توان به سخنان دو نماینده زن مجلس اشاره کرد. فاطمه سعیدی، عضو هیأت رئیسه فراکسیون امید، امروز سه‌شنبه به خبرگزاری ایلنا گفت که فیلتر شدن تلگرام “منجر به استفاده از نمونه داخلی نمی‌شود”.

خانم سعیدی همچنین ضمن ارائه پیشنهاد “برگزاری نظرسنجی” برای تعیین میزان اعتماد عمومی به پیام‌رسان‌های داخلی، افزود: «اگر میزان این اعتماد قابل قبول نبود، حتما باید در سیاست‌ها تجدیدنظر کنیم، نه در میزان دسترسی مردم به شبکه‌های مجازی».

این نماینده اصلاح‌طلب تأکید کرد: «دولت تا اینجا نشان داده، بنا ندارد رو به محدود کردن مردم در فضای مجازی بیاورد و ما هم پشتیبان همین رویکرد هستیم».

“مخالفت” وزیر با فیلترینگ به عنوان “تنها راهکار”

هم‌زمان طیبه سیاوشی، دیگر نماینده مجلس نیز در گفت‌وگو با سایت “رویداد ۲۴” از جمله با اشاره به مخالفت اکثریت مجلس با مسدودسازی تلگرام و “محدود کردن آزادی بیان” گفت که وزیر ارتباطات دولت روحانی نیز در پاسخ به پرسش او، “به‌شدت” با فیلترینگ تلگرام “به عنوان تنها راهکار” مخالفت کرده است.

این عضو فراکسیون زنان مجلس در ادامه افزوده است: «بحث شایعه فیلتر تلگرام پس از ناآرامی‌ها بارها مطرح شده است. ولی نمی‌دانم شایعه آخر در کجا مطرح شد؛ اما آنچه مسلم است اینکه از طریق شورای عالی فضای مجازی مطلبی اعلام نشده، چرا که اساسا این موضوع از وظایف این شورا نیست». به گفته خانم سیاوشی: «شورای عالی فضای مجازی وظایفی مانند نظارت را بر عهده دارد، اما فیلترینگ در حیطه اختیارات و جزو وظایف آن نیست».

این نماینده مجلس همچنین با انتقاد از انتشار خبر فیلتر شدن قریب‌الوقوع تلگرام توسط رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: «بحثی که توسط آقای بروجردی اعلام شد باید از سوی یک مرجع رسمی مانند رییس شورای عالی فضای مجازی یا شورای عالی امنیت ملی به صورت شفاف اعلام شود».

پس از گسترش یافتن اعتراض‌های دی‌ماه سال گذشته که اخبار و تصویرهای آن در شبکه‌های اجتماعی بازتاب زیادی داشت، پیام‌رسان تلگرام برای چند روز فیلتر شد. حسن روحانی همان زمان گفته بود که این فیلترینگ نباید دائمی شود. ظاهرا رفع فیلتر تلگرام با دخالت و پافشاری شخص رئیس جمهوری ایران انجام شده بود.

در برابر، مطابق برخی گمانه‌زنی‌ها، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اصرار دارد که شبکه‌های پیام‌رسان غیربومی، به خصوص تلگرام فیلتر شوند. علاءالدین بروجردی در همین راستا و در دفاع از فیلترینگ تلگرام، حرکت‌های اعتراضی دی‌ماه را “حوادث ضدامنیتی” خوانده و ادعا کرده بود که “دشمن” در جریان این اعتراض‌ها از این پیام‌رسان سوءاستفاده کرده است.

اما همانطور که گفتیم، خامنه ای و باند اصولگراها اصرار دارند که به گفته خودشان شبکه‌های پیام‌رسان غیربومی، به خصوص تلگرام فیلتر شوند.
در همین راستا علاءالدین بروجردی در دفاع از فیلترینگ تلگرام، حرکت‌های اعتراضی دی‌ماه را “حوادث ضدامنیتی” خوانده و ادعا کرده بود که “دشمن” در جریان این اعتراض‌ها از این پیام‌رسان سوءاستفاده کرده است.

در این میان تنشها و کشمکشهای باندهای نظام که هر دو باند به اصطلاح اوصولگرا و اصلاح ظلب در جهت منافع باندی خود بر سر تصاحب قدرت از یکدیگر به جان هم افتاده اند، مردم ستمدیده و معترض که با شعار “اوصولگرا – اصلاح طلب ، دیگه تمومه ماجرا” با صدای بلند اعلام کردند که این نظام فاسد و ستمگر اصلاح پذیر نیست، در مورد فیلترینگ شبکه های اجتماعی هم اعتمادی نه به موضعگیریهای فریبکارانه حسن روحانی و باندش اعتنا میکنند و نه به تهدیدها و مواضع باند اصولگرا اهمیتی داده، بلکه ترجیح می دهند از فیلتر شکنهای معتبر استفاده کرده و همچنان به انتشار اعتراضات و تظاهرات ضد دیکتاتوری مذهبی حاکم بر ایران بپردازند و صدای خود را به گوش جهانیان برسانند.

کلید واژه ها