فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

فاجعه فرو نشست زمین در حال رسیدن به فرودگاهها و خطوط ریلی

رادیو امید | 10:53 - 07.11.2018

فرونشست بالای 4 سانتی متر در کشورهای دیگر، به معنای بحرانی جدی است، اما در ایران فرونشست بالای 30 سانتی متر رخ می دهد اما هیچ برنامه ای برای حل آن نمی شود.

 سیداحسن علوی نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس رژیم گفت: بر اساس گزارش ها، در مناطقی مانند رفسنجان، خراسان، بخشی از کردستان و بسیاری از نقاط دیگر، در سال فرونشست بالای ۳۰ سانتی متر رخ می دهد.
وی  در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت(رسانه رژیم)، با اشاره به تشدید معضل فرونشست زمین در ایران، گفت: امروز بسیاری از نقاط کشور با درجات مختلف درگیر معضل فرونشست زمین شده اند و هیچ اقدامی برای کاهش این روند صورت نگرفته است، حال بر اساس موضوعات مطرح شده در رسانه ها، برخی از خطوط ریلی و حتی فرودگاه های ما در معرض فرونشست زمین هستند که این موضوع بسیار خطرناک و فاجعه بار است و مسئولان باید برای آن تمهیدی بیاندیشند.

علوی ادامه داد: یکی از علل اصلی بروز و تشدید فرونشست در کشور، کاهش سطح دبی آب های زیرزمینی است که این مسئله نیز نشأت گرفته از افزایش برداشت آب از سفره های زیرزمینی است، بخش دیگر از عوامل بروز فرونشست زمین، انسان محور است، به طوری که افراد با تخریب طبیعت، زمینه را برای فرسایش خاک و بروز فرونشست زمین فراهم می کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: امروز در کلانشهرهایی مانند تهران نیز شاهد بروز فرونشست زمین هستیم و اخیرا در برخی از نقاط پایتخت مانند منطقه مولوی این مسئله رخ داده، که قطعا این معضل تمام ساختمان های فرسوده و حتی جدید ساخت را تهدید می کند و احتمال تخریب این مراکز وجود دارد.

وی تصریح کرد: یکی از دلایل بروز فروچاله و فرونشست نشت آب از لوله های انتقال آب شرب است که این موضوع به علت فرسودگی سیستم‌های آبرسانی رخ داده است، بنابراین باید برنامه ریزی و اقدام دقیقی برای رفع این معضل انجام شود.

کلید واژه ها