فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

علت اشغال سفارت ايران در لندن

رادیو امید | 12:13 - 10.03.2018

گروهی تحت عنوان خدام المهدی، در اعتراض به بازداشت سید حسین شیرازی، فرزند آیت الله سید صادق شیرازی از مراجع تقلید شیعیان در قم که اخیرا در یکی از سخنرانى‌هایش به زبان عربی با انتقاد شدید از “استبداد ولایت فقیه”، شخص ولی‌فقیه یعنی رهبری نظام جمهورى اسلامى ایران را به “فرعون” تشبیه کرده بود،روز جمعه 18 اسفند سفارت ایران در لندن را اشغال کردند.

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس، دیروز در صفحه شخصی اش در توییتر نوشت که دقایقی پیش تعداد اندکی از طرفداران فرقه شیرازی به سفارت ایران در لندن تعرض نموده و با شکستن پرچم…به هنگام ورود آنها با چماق و قمه دیده شدند. پلیس در محل حاضر است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز اعلام کرد: «عناصر متجاوز به سفارت ایران در لندن که تعدادشان پنج یا شش نفر بوده است توسط پلیس لندن بازداشت شدند و تعرض به سفارت ایران پایان یافته است.»

به گزارش رسانه‌های ایران سفیر بریتانیا در تهران گفت: «پلیس ضدشورش انگلیس در محل حضور یافته و اوضاع را تحت کنترل دارد. وی گفت تمامی اقدامات لازم برای محافظت از جان دیپلمات های ایران و جلوگیری از ورود مهاجمین به داخل سفارت به عمل آمده است»

شایان ذکر است که، این اولین بار نیست که سفارت ایران در لندن اشغال می‌شود. پیش از این نیز در 30 آوریل 1980 شش جوان عرب اهوازی سفارت ایران را اشغال کردند. پس از شش روز اشغال سفارت ایران، نیروهای ویژه بریتانیا وارد عمل شده و 5 تن از مهاجمان را کشته و یک نفر از آنها به نام فوزی رفرف را دستگیر و 26 فرد به گروگان گرفته شده را آزاد کردند. فوزی رفرف در دادگاهی در بریتانیا به حبس ابد محکوم شد ولی پس از تحمل 25 سال حبس آزاد شد.

کلید واژه ها