فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

عربستان با قبول درخواست آمریکا برای افزایش تولید نفت، نبود نفت ایران در بازار جهانی را جبران می کند

رادیو امید | 10:03 - 04.07.2018

شورای وزیران عربستان سعودی در بیانیه‌ای به طور رسمی به درخواست دونالد ترامپ برای افزایش تولید نفت پاسخ داد و گفت آماده چنین اقدامی است. با تحریم نفتی ایران، آمریکا و متحدانش قصد افزایش تولید نفت را دارند تا نبود نفت ایران در بازار جهانی جبران شود.

به‌گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (SPA)، کابینه این کشور سه‌شنبه ۳ ژوئیه / ۱۲ تیر قصد دولت سعودی برای افزایش تولید نفت به‌منظور ثبات بخشیدن به بازار نفت را تأیید کرد.

کابینه دولت سعودی در پی برگزاری نشستی با ملک سلمان بیانیه‌ای صادر کرد و در آن نوشت: «پادشاهی سعودی آماده است تا در صورت لزوم از ظرفیت تولید نفت خود برای مهار نوسانات آینده در عرضه و تقاضای بازار استفاده کند.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ۳۰ ژوئن / ۹ تیر در توئیتی از تماس تلفنی با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی خبر داد و گفت او با افزایش تولید نفت «شاید تا دو میلیون بشکه» موافقت کرده‌ است.

به‌گفته خبرگزاری رسمی عربستان سعودی ترامپ و ملک سلمان در مورد «تلاش‌های کشورهای تولیدکننده نفت برای مقابله با هرگونه کمبود احتمالی در عرضه» بحث کردند.

این در حالی است که اعضای اوپک در کنفرانس ۱۷۴ خود به تاریخ ۲۲ ژوئن/ ۱ تیر توافق کردند که تولید روزانه نفت خام را از ابتدای ژوئیه ۲۰۱۸ تا ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند. کشورهای همراه با پیمان کاهش تولید که از ابتدای سال ۲۰۱۷ آغاز شد نیز ۴۰۰ هزار بشکه نفت بیشتر از قبل تولید خواهند کرد.

کابینه عربستان سعودی در بیانیه‌ خود گفته است که ملک سلمان در پاسخ به ارزیابی ترامپ، «ظرفیت تولید دو میلیون بشکه نفت در روز را در دستور کار دولت قرار داده تا در صورت ضرورت در واکنش به هر احتمالی با هماهنگی با شرکای تولیدکننده دیگر و به‌منظور تضمین ثبات و توازن بازار آن را به‌اجرا گذارد.»

کلید واژه ها