فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

ظریف: “اگر آمریکا از برجام خارج شود، ایران برنامه اتمی خود را از سر خواهد گرفت.”

رادیو امید | 11:19 - 20.04.2018

محمد جواد ظريف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی شامگاه پنجشنبه 19 آوریل (30 فروردین) گفت، ایران برای واکنش به خروج آمریکا از برجام از گزینه‌های متعددی برخوردار است.

 

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که برای شرکت در یک اجلاس ویژه سازمان ملل وارد نیویورک شده، از انتخاب‌های گسترده‌ی ایران برای واکنش و برخورد با خروج احتمالی آمریکا از برجام سخن گفت.

ظریف بدون ذکر جزییات بیشتری در باره واکنش ایران گفت :«اقدامی که ایران خواهد کرد و واکنشی که جامعه بین‌المللی به حرکت آمریکا خواهد داشت، برای آمریکایی‌ها بسیار ناخوشایند است».

پیشتر ایران اعلام کرده بود، تا زمانی که دیگر امضاکنندگان برجام به آن احترام بگذارند، تهران نیز به آن پایبند خواهد بود. ایران همچنین تهدید کرده که اگر آمریکا از برجام خارج شود، ایران نیز به این توافق پای‌بند نخواهد ماند و ‌برنامه اتمی خود را از سر می‌گیرد.

کشورهای غربی از ایران می‌خواهند که در کشورهای منطقه دخالت نکند و فعالیت موشکی خود را متوقف کند. خواسته‌ای که تهران حاضر به قبول و اجرای آن نیست.‌ دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، معتقد است که توافق اتمی غرب با ایران در وضعیت فعلی از بدترین توافق هاست او خواستار تعدیل آن یا خروج کلی آمریکا از آن شده است. کشورهای اروپایی اما ضمن تایید پیشنهاد تعدیل آن و گنجاندن اصل محدودیت فعالیت موشکی و منع دخالت‌های ایران در منطقه خواستار ابقای این توافق هستند.

در همین حال روز چهارشنبه رسانه‌های غربی از هشدار 500 نماینده از پارلمان‌های‌ آلمان، فرانسه و بریتانیا به کنگره آمریکا در مورد پیامدهای خروج آمریکا از برجام خبر دادند. این 500 نماینده از نمایندگان کنگره آمریکا خواسته‌اند که به برجام پایبند بمانند.

کلید واژه ها