فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

طرح وزیر کشور آلمان برای کاهش موانع بازگرداندن پناهجویان

رادیو امید | 12:19 - 23.04.2018

وزیر کشور آلمان می‌خواهد برخی موانع برای بازگرداندن پناهجویانی را از سر راه بردارد که درخواست آنان رد شده است. بر اساس طرح‌های هورست زهوفر، در آینده مراکزی برای این دسته از پناهجویان دایر خواهد شد.بر اساس پیش‌نویس طرحی در وزارت کشور آلمان که نسخه‌ای از آن در اختیار «شبکه تحریری آلمان» (RND) قرار گرفته، از این پس گواهی‌های پزشکی یا مدارک ناقص، مانعی مطلق برای بازگرداندن پناهجویانی نخواهد بود که تقاضای پناهجویی‌شان رد شده است.

بر این اساس، وزارت کشور آلمان تصمیم گرفته که ۴۰ مرکز برای بازگرداندن این پناهجویان دایر کند. نام این مراکز «آنکر» (Anker) خواهد بود که اختصاری است از سه لغت آلمانی «ورود، تصمیم، بازگرداندن.»

به گزارش RND، قرار است این مراکز در سراسر کشور ایجاد شوند و مسئولیتشان بر عهده ایالت‌های مربوطه باشد. طرح‌های قبلی که طبق آن مسئولیت مراکز بازگرداندن پناهجویان به رسمیت شناخته نشده به دولت فدرال سپرده می‌شد دیگر کنار گذاشته شده است.استفاده از هواپیماهای چارتر

شبکه یاد شده می‌گوید، مسئولان سرگرم گفت‌وگو برای اسکان حداکثر ۱۵۰۰ خارجی در هر کدام از مراکز «آنکر» هستند. هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان در نظر دارد که بازگرداندن پناهجویان مستقیم از این مراکز صورت گیرد. طبق طرح وزارت کشور، در آتیه برای بازگرداندن این پناهجویان به جای خطوط معمولی هواپیمایی، از هواپیماهای چارتر استفاده خواهد شد.زهوفر در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه اشپیگل آلمان بر رویکرد سخت‌گیرانه‌تر خود علیه پناهجویانی که درخواستشان رد شده تأکید کرد و این اتهام که قرار است این پناهجویان در مراکز نامبرده محصور شوند را نادرست خواند.

وزیر کشور گفت، پناهجویان موظف‌اند در این مراکز سکونت کنند و خدمات نیز دریافت می‌کنند. به گفته او، هدف این است که آن‌ها در دسترس مقام‌ها باشند تا روند رسیدگی بتواند در چند هفته خاتمه یابد.

زهوفر افزود، این مراکز برای جلوگیری از بروز برخی مشکلات بیش از حد بزرگ نخواهند بود و «خیلی بیش از هزار نفر نیز در آن‌ها اسکان داده نخواهند شد.»ویت هم‌پیوندی برای سایر پناهجویان

هورست زهوفر، رئیس حزب سوسیال مسیحی آلمان در عین حال از تقویت تلاش‌ها برای هم‌پیوندی پناهجویانی سخن گفت که با تقاضایشان موافقت شده است.

او گفت، کسی که از حق اقامت برخوردار نبوده و داوطلبانه حاضر به بازگشت به وطن نیست، فقط کمک جنسی دریافت می‌کند و نه کمک مالی.

برخی سیاستمداران طرح جدید را قابل انتقاد می‌دانند. از جمله دو حزب سبزها و چپ‌های آلمان معتقدند که پناهجویان در مراکز «آنکر» تماس بسیار کمی با امدادگران داوطلب و وکلای متخصص دارند.

کلید واژه ها