فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

شورای عالی فضای مجازی ایران نقش خود در فیلترینگ تلگرام را تکذیب کرد

رادیو امید | 09:41 - 07.05.2018

 

محمد حسین پور، مدیر روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی ایران با رد نقش این نهاد در فیلترینگ پیامرسان تلگرام، گفت: تا این لحظه هیج مصوبه ای مبنی بر فیلتر تلگرام صادر نشده است و هر زمان مصوب شد، از طریق شورای عالی فضای مجازی اعلام می شود.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران «ایرنا»، شورای عالی فضای مجازی این کشور با رد نقش این نهاد در فیلترینگ تلگرام، اعلام کرده که این شورا نه تنها مصوبه ای در این خصوص نداشته بلکه حتی تصمیمی هم در این زمینه نگرفته است.

بحث در مورد اینکه کدام “مقام” یا چه “نهادی” مسئول فیلتر تلگرام در ایران بوده است ادامه دارد. پیش از این علی ساری، عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس ایران از نشستی با غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه درباره فیلترینگ تلگرام خبرداده است.

ساری همچنین گفته است: “حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای در این جلسه اعلام کرد دستگاه قضایی بعد از چند جلسه بررسی کارشناسی و بر اساس تصمیم شورای عالی فضای مجازی حکم فیلترینگ را صادر کرد”.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نیز در رابطه با فیلترشدن پیام رسان تلگرام، عصر جمعه با انتشار متنی در حساب رسمی اینستاگرام خود اعلام کرد:

“فیلتر و مسدودسازی اخیر تلگرام نه توسط دولت اجرا شده و نه مورد تأیید دولت است. اگر در عالی‌ترین سطح نظام، تصمیمی برای محدود کردن یا مسدودسازی ارتباطات مردم گرفته شده است، باید صاحبان واقعی این کشور که مردم هستند در جریان امور قرار بگیرند”.

گفتنی است تلگرام طی سالهای اخیر پرطرفدارترین پیام‌رسان بین کاربران ایرانی بوده و نقش مهمی در اطلاع رسانی در این کشور داشته است. این پیام رسان در تجمعات اعتراضی دی ماه 1396 ایران به یکی از بزرگترین چالش های مسئولان ایرانی تبدیل و از آن زمان بحث‌ها پیرامون مسدودسازی آن قوت گرفت و اخیرا با حکم قضایی فیلتر شد.

در حکم مربوط به فیلترینگ این پیام رسان از سوی مسئولین قضایی ایران آمده بود: “بر اساس دستور قضایی اعمال مسدودسازی تلگرام باید به نحوی اجرا شود که محتوای شبکه مذکور با هیچ نرم افزاری (اعم از فیلترشکن و نظایر آن) در کشور قابل دسترس نباشد”.

کلید واژه ها