فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

شرایط گرفتن اقامت برای مهاجران متخصص

رادیو امید | 15:09 - 17.08.2018

اعضای کابینه آلمان درباره مفاد اصلی پیش‌نویس لایحه جدید مهاجرت تخصصی به توافق رسیدند اما ایجاد تسهیلات استخدامی برای مهاجران متخصص فاقد مجوز اقامت، همچنان منشأ اختلاف نظر است.

هوبرتوس هایل، وزیر کار، روز پنج‌شنبه به یک رسانه آلمانی اعلام کرد، مذاکره حزب سوسیال‌دموکرات با محافظه‌کاران حزب آنگلا مرکل درباره ایجاد تسهیلات استخدامی برای مهاجران متخصص فاقد مجوز اقامت همچنان ادامه دارد. او گفت: «ما باید مطمئن شویم که به دلایل ایدئولوژیک به زمین نخوریم و مهاجران «اشتباهی» را اخراج نکنیم.»

نکات اصلی لایحه پیشنهادی زیهوفر، تمرکز بر آموزش‌های تخصصی برای خارجیان مقیم و کارکنان متخصص کشورهای دیگر اتحادیه اروپا و بررسی توانایی‌های بالقوه تخصصی کارکنان دیگر کشورها است.

شرط سن، شناخت زبان آلمانی و پیشنهاد کار تأییدشده توسط یک شرکت آلمانی، از شرایط تسهیل اعطای اقامت به کارکنان غیر اروپایی است. هیچ سامانه امتیازدهی نظیر آنچه در کانادا وجود دارد، در این لایحه در نظر گرفته نشده است. این لایحه در عوض راهکارهایی برای جلوگیری از اعطای تسهیلات رفاهی اجتماعی به مهاجران غیرقانونی پیشنهاد می‌دهد.

بر اساس این لایحه، روند استخدام کارکنان ماهر در آلمان و کنسول‌گری‌های این کشور تسهیل می‌شود. در صورتی که فردی تخصص لازم برای انجام شغلی را داشته باشد از جمله فارغ التحصیلان دانشگاهی می‌توانند در آلمان اقامت بگیرند. امکان دارد دولت آلمان در صورت نیاز بازار، کارزارهای تبلیغاتی در کشورهای دیگر ترتیب دهد. دولت فدرال نیز آموزش زبان آلمانی را با جدیت بیشتری ادامه‌ می‌دهد، چرا که شناخت زبان از شرایط مهم اخذ مجوز اقامت است.با وجود تغییرات پیشنهادی این لایحه، گروهی از ناظران قانون جدید را مؤثر نمی دانند. در ژانویه گذشته، مجله منیجر نوشته بود این پیش‌نویس عمق کافی در بازبینی قوانین مهاجرت آلمان ندارد.

کلید واژه ها