فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

سوئیس: بررسی بهتر پناهجویان از طریق فیس بوک

رادیو امید | 09:49 - 05.06.2018

قضاوت پرونده ی پناهجویانی که بدون مدارک شناسایی داخل سوئیس می شوند، مشکل خواهد بود. به همین منظور دولت سوئیس تصمیم دارد پناهجویان را از طریق فیسبوک بررسی کند.

 

شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و توییتر اطلاعاتی در مورد ما را در خود نگهداری می کند. هنگامی که بیشتر اطلاعات موجود در صفحات فیس بوک ما به شرکت های تجاری کمک می کند تا ما را هدف تبلیغاتی خود قرار دهند، دفتر مهاجرت سوئیس نیز شدیدا علاقمند این اطلاعات می باشد.

زیرا از طریق اطلاعات داخل فیسبوک می توان پناجویان را بهتر قضاوت کرد. اطلاعاتی که از طریق خود پناهجو در صفحه ی فیسبوکش منتشر شده است، می تواند به مسئولین در قسمت تصمیم گیری و نتیجه گیری در مورد درخواست پناهندگی شخص کمک کند، مثلا نشانه هایی از روابط خانوادگی.

این که چطور از این اطلاعات و با چه شرایطی استفاده خواهد شد، در گروه کاری داخلی دولتی مورد بحث قرار خواهد گرفت. سوال اصلی اینجاست که آیا در واقع اطلاعات از طریق فیسبوک می تواند به عنوان مدرک/سند مورد استفاده قرار گیرد؟

در قانون پناهندگی آمده است: «تایید هویت پناهجو می تواند از راه های مختلف ثابت گردد.» این جمله به این معنی است که دست مسئولین برای اثبات هویت پناهجویان باز است، حتی اگر از طریق فیسبوک باشد.

هرچند فعلا یک گروه کاری در مورد این موضوع بحث خواهند داشت، اما در واقع چک کردن فیس بوک از قبل آغاز شده و حتی در یک مورد پناهندگی از طریق دادگاه عالی سوئیس تایید شده است.

با کمک فیسبوک پرونده ی یک پناهجوی نیجریه مورد بررسی قرار گرفت. او در هنگام مصاحبه در مورد مسیر مهاجرت اش چندین بار دچار اشتباهاتی شده بود. نگاهی به صفحه ی فیس بوک او نشان داد که او اصلا از افریقا نه، بلکه از مسیر کشور اسپانیا مهاجرت کرده است.

او آنجا مشغول تجارت بوده و همسرش عکس هایی از او را در صفحه ی فیسبوکش نشر کرده است.

پناهجوی نیجریه از دادگاه درخواست تجدید نظر کرده و دادگاه هم درخواست او را رد می کند. 

کلید واژه ها