فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

سفر غیرمنتظره ماکرون به عربستان

رادیو امید | 21:45 - 09.11.2017

امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه در جریان سفر دو روزه خود به امارات متحده عربی، در یک نشست مطبوعاتی در دبی اعلام کرد که پنج‌شنبه شب پس از پایان دیدارش از امارات به عربستان سعودی سفر می‌کند. وی افزود که در جریان این سفر از پیش برنامه‌ریزی نشده درعربستان با محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور دیدار می‌کند تا با او درباره بحران لبنان، یمن، ایران و منطقه گفتگو کند.

ماکرون در کنفرانس مطبوعاتی خود در دبی اشاره کرد که تماس‌هایی با سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان داشته اما هیچ درخواست رسمی مبنی برانتقال وی به فرانسه دریافت نکرده است. او در این باره گفت: «من بر اهمیت پایداری، اتحاد و تمامیت ارضی لبنان تاکید می کنم».

آقای ماکرون همچنین بر ادامه همکاری‌های خود با عربستان برای «حفظ ثبات در منطقه و مبارزه با تروریسم» تاکید کرد.

وی در مصاحبه خود با روزنامه اماراتی الاتحاد بر موضع پیشین فرانسه در قبال برجام تایید کرده و گفته بود که هیچ جایگزینی برای این توافق بین ایران و قدرت‌های جهانی وجود ندارد. به باور او، ضمن پرهیز از خشونت با ایران باید با سیاست‌های این کشور که ممکن است برای منطقه ویرانگر باشد، مقابله کرد.

امانوئل ماکرون معتقد است که باید همچنان در مقابل نفوذ ایران در خاورمیانه و برنامه‌های موشکی آن قاطع بود. وی همچنین پیشنهاد کرد که مذاکرات در این زمینه باید ادامه یابد و اینکه تحریم‌ها می‌توانند در این زمینه کارساز باشند.

ماکرون پیش از این اعلام کرده بود که در سال ۲۰۱۸ و در فرصتی مناسب به ایران سفر خواهد کرد.

کلید واژه ها