فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

سفارت آمریکا امروز به بیت المقدس منتقل خواهد شد

رادیو امید | 15:23 - 14.05.2018

سفارت آمریکا امروز دوشنبه چهاردهم ماه می برابر با بیست و چهارم اردیبهشت ماه به صورت نمادین به بیت المقدس انتقال خواهد یافت. پس از پایان احداث ساختمان جدید سفارت آمریکا در بیت المقدس، این سفارتخانه رسماً فعالیت های خود را آغاز خواهد کرد.

 

به گزارش وزارت بهداشت محلی، هم اکنون هزاران فلسطینی در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس در نوار غزه در حال راهپیمایی هستند و تا این لحظه بیست و هشت تن از راهپیمایان فلسطینی بر اثر تیراندازی سربازان اسرائیلی در این ناحیه کشته و بیش از پانصد تن زخمی شده اند.

رئیس جمهوری گواتمالا، جیمی مورالِس، اعلام کرده است که سفارت این کشور چهارشنبه آینده، شانزدهم ماه می برابر با بیست و ششم اردیبهشت ماه در بیت المقدس افتتاح خواهد گردید. وزیر امور خارجه اسرائیل نیز گفته است که پاراگوئه پیش از پایان ماه میلادی جاری سفارت خود را در بیت المقدس خواهد گشود.

دولت سوسیال دمکرات رومانی نیز با تصویب یک یادداشت دیپلماتیک تمایل خود را برای تبادل نظر در زمینه انتقال سفارت این کشور به اسرائیل ابراز کرده است. با اینهمه، رئیس جمهوری رومانی، از حزب راست میانه رو، کلوس لُهانّیس، با این عمل مخالفت کرده و آن را برخلاف حقوق بین الملل دانسته است. وی از نخست وزیر رومانی، ویوریکا دانسیلا، خواسته است که استعفا بدهد. ویوریکا دانسیلا، در سفر خود به بیت المقدس در ماه آوریل گدشته گفت: “ما خواستار انتقال سفارت کشورمان به این شهر هستیم اما ﻣﺗﺄسفانه از پشتیبانی تمام احزاب برخوردار نیستیم.”

در صورتی که نخست وزیر رومانی بتواند به تصمیم خود جامه عمل بپوشاند، رومانی اولین کشور در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهد بود که از ایالات متحده آمریکا پیروی و برخلاف موضع اتحادیه اروپا عمل می کند. اتحادیه اروپا مطابق قطعنامه های سازمان ملل متحد خواستار انجام مذاکرات میان مقامات فلسطینی و اسرائیلی برای تعیین جایگاه نهایی بیت المقدس است.

کلید واژه ها